"Deskorolka" na ogniwo paliwowe
General Motors zaprezentowało na trwającym właśnie salonie samochodowym w Detroit swój najnowszy pojazd koncepcyjny - AUTOnomy. Jest to pierwszy samochód w historii, który został stworzony od podstaw w oparciu o nowoczesną technologię napędów na ogniwo paliwowe połączoną z systemem drive-by-wire. Zapewnia to kierowanie, hamowanie i sterowanie innymi funkcjami samochodu elektronicznie, zamiast mechanicznie. Wcześniej te rozwiązania montowane były jedynie w istniejących już autach produkcyjnych.
Wzięcie pod uwagę jeszcze w fazie projektu, że w przyszłości rozwiązania te znajdą zastosowanie w AUTOnomy pozwoliło konstruktorom z GM stworzyć pojazd o rewolucyjnym nadwoziu. Przypomina ono płaskie pudełko, lub deskorolkę, gdyż zastosowany układ napędowy i drive-by-wire pozwoliły na maksymalne zmniejszenie gabarytów samochodu. Prototyp zaprezentowany w Detroit wyposażony został w cztery oddzielnie pracujące silniki o mocy 25 kW umieszczone w okolicach każdego z kół. Łączna moc układu napędowego (około 140 KM) odzwierciedla tą, którą dostarczać będzie w przyszłości jednostka zasilana wodorem.
Wewnątrz kierowca ma możliwość usadowienia się w dowolnie wybranym przez siebie miejscu. Nie ma tam bowiem kierownicy i pedałów, a jedynie urządzenia sterujące pojazdem elektronicznie. Może zatem siedzieć z prawej, z lewej strony, z przodu, z tyłu, lub po środku. Wykorzystanie wnętrza nabiera w tym przypadku zupełnie innego wymiaru.
Wymiary AUTOnomy:
Wysokość - 1247 mm
Długość - 4465 mm
Szerokość - 1879 mm
Rozstaw osi - 3099 mm