Darmowa komunikacja. Skorzystało 188 tys. kierowców

Prawie 188 tys. kierowców samochodów osobowych przesiadło się do komunikacji miejskiej w Nysie i skorzystało z darmowych przejazdów autobusami. Taki wynik osiągnięto przez półtora roku działania programu ulg dla kierowców.

Bezpłatne przejazdy komunikacją miejską dla kierowców wprowadzono w gminie Nysa w czerwcu 2012 roku. Korzystać z nich mogą osoby, które mają ze sobą podczas jazdy autobusem Miejskiego Zakładu Komunikacji (MZK) prawo jazdy kat. B oraz dowód rejestracyjny samochodu osobowego z ważnym terminem badania technicznego. Ulga przysługuje nie tylko mieszkańcom gminy - miasta Nysy i wchodzących w skład gminy 26 sołectw, ale także przyjezdnym, np. turystom.

Rzecznik nyskiego magistratu Artur Pieczarka podał, że z danych MZK w Nysie wynika, iż od początku realizacji programu, czyli od czerwca 2012 roku do końca 2013 roku z darmowych przejazdów skorzystało ok. 188 tys. osób. Liczbę tę oszacowano na podstawie ankiety przeprowadzonej wśród klientów nyskiego zakładu komunikacyjnego oraz na podstawie liczby sprzedanych po wprowadzeniu ulgi biletów.

MZK wyliczyło, że dzięki darmowym przejazdom dla kierowców codziennie na ulice miasta nie wjeżdża około 80 samochodów. Utracone wpływy z biletów z tytułu tych zwolnień oszacowano na ok. 120-130 tys. zł rocznie.

Pieczarka uznał, że darmowe przejazdy dla kierowców to z pewnością nie propozycja dla wszystkich, ale pewna alternatywa np. dla mieszkańców okolicznych sołectw. "Nysa to jedna z największych miejsko-wiejskich gmin w Polsce. Osobom dojeżdżającym codziennie z miejscowości oddalonych np. o 10 km ulga ta może dawać całkiem spore oszczędności" - tłumaczył rzecznik.

Kierownik działu przewozów MZK w Nysie Radosław Tyczyński poinformował, że autobusy miejskie dojeżdżają do wszystkich 26 sołectw w gminie.

Uchwałę dotyczącą darmowych przejazdów dla kierowców przygotowano z inicjatywy burmistrz Jolanty Barskiej, a rada miasta przyjęła ją w kwietniu 2012 r. Miała ona m.in. zmniejszyć korki i poprawić jakość życia w związku z mniejszym hałasem i emisją spalin.

Rzecznik nyskiego magistratu podkreślił, że władze spółki oraz gminy zastanawiają się, jak uatrakcyjnić przejazdy autobusami i zachęcić do korzystania z przejazdów komunikacją miejską. Z okazji przypadającego w tym roku 60-lecia MZK planowane są atrakcje dla mieszkańców. "Zastanawiamy się np. nad zostawianiem książek w autobusach, montowaniem w nich internetu, czy robieniem jednorazowych akcji np. z okazji dnia dziecka" - wskazał Pieczarka.

Dodał, że gmina Nysa przekazuje rocznie z budżetu ponad 4 mln zł na transport i komunikację publiczną organizowaną przez MZK. Zaznaczył jednocześnie, że ok. 75 proc. korzysta z różnych ulg albo zwolnień - np. dla seniorów, uczniów, osób niepełnosprawnych.

Tyczyński poinformował, że w 2013 roku autobusy komunikacji miejskiej przewiozły 2,2 mln pasażerów. Obecnie tabor spółki liczy 37 pojazdów, z czego ponad 30 wozi pasażerów liniowych, a reszta przeznaczona jest m.in. do przewozu dzieci do szkół.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas