Czy warto przekupić policjanta?

W 2008 w województwie kujawsko-pomorskim odnotowano 145 przypadków wręczenia funkcjonariuszom Policji korzyści majątkowej oraz 49 przypadków udzielenia obietnicy jej wręczenia.

Policja już nie bierze?
Policja już nie bierze?INTERIA.PL

Tymczasem nawet obietnica wręczenia łapówki policjantowi jest przestępstwem. Można za to spędzić w więzieniu nawet 10 lat! W 139 sprawach sąd wydał wyrok skazujący. Pomimo tego, w ciągu trwającego jeszcze weekendu pięciokrotnie próbowano w tym województwie przekupić policjantów.

W piątek kierujący rowerem pijany mężczyzna, który miał ponad 3 promile alkoholu w organizmie, próbował wręczył zatrzymującemu go policjantowi z komendy w Żninie, 50 złotych łapówki.

W sobotę nietrzeźwy mężczyzna, w sprawie którego policjanci podjęli interwencję domową, wręczył policjantom z Kowalewa Pomorskiego 30 złotych. Poprzez łapówkę chciał uniknąć przewiezienia do izby wytrzeźwień.

W miejscowości Sumowo (powiat brodnicki), kierowca, który przekroczył prędkość o 26 km/h i nie posiadał ubezpieczenia OC, wręczył policjantom 200 złotych.

W dwóch pozostałych przypadkach zatrzymani przez policjantów kierowcy obiecali wręczenie łapówek w zamian za odstąpienie od czynności. W Czernikowie pijany rowerzysta (1,3 promila) zaproponował funkcjonariuszom 700 złotych jeśli odstąpią od swoich obowiązków. Natomiast kierujący fordem modeno, który przekroczył dozwoloną prędkość o 20 km/h, obiecał policjantom z posterunku w miejscowości Chodecz, kwotę 50 złotych.

Nawet obietnica wręczenia łapówki policjantowi jest przestępstwem. Można za to spędzić w więzieniu do 10 lat. Sąd najczęściej orzekał karę 1 roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lub 3 lata oraz kara grzywny w wysokości 1000 złotych.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas