Cudze chwalicie, swego nie znacie. Najczęściej odwiedzane miejsca w Polsce
W 2018 roku Polskę odwiedziło ponad osiemnaście milionów turystów z zagranicy – wynika z danych przedstawionych w raporcie Głównego Urzędu Statystycznego. Czy zastanawialiście się kiedyś, jakie miasta są najczęściej odwiedzane przez cudzoziemców?
Liczba turystów doceniających piękno Polski stale rośnie - w 2018 roku odwiedziło nas o milion więcej zagranicznych turystów, niż dwa lata wcześniej. Co ciekawego możemy zaproponować cudzoziemcom, że przyjeżdżają do naszego kraju coraz liczniej? Oto nasz subiektywny wybór pięciu najatrakcyjniejszych miejsc dla zagranicznych trustów.
Kraków, województwo małopolskie
Dla większości z nas to cel szkolnych wycieczek. Kraków w ubiegłym roku odwiedziło jednak również 3,2 mln zagranicznych turystów. Czym urzeka ich stolica małopolski? Kościół Mariacki, Sukiennice czy Zamek na Wawelu to oczywiste punkty programu. Zachwyca urokliwe centrum miasta, dzielnica Kazimierz pełna klimatycznych lokali, czy jedyna w swoim rodzaju, zabytkowa Nowa Huta.
Stolica małopolski to także doskonała baza wypadowa do zwiedzania okolic: kopalni soli w Wieliczce i Bochni, muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Dla osób chcących podziwiać piękno polskiej przyrody obowiązkowym miejscem do zobaczenia jest Ojcowski Park Narodowy, najmniejszy z czterech tego rodzaju parków w Polsce. Popularne są także wycieczki do Zakopanego. Droga w Tatry daje możliwość podziwiania wspaniałych widoków, a zlokalizowane w pobliżu trasy karczmy oferują potrawy kuchni regionalnej. Wszystkie te miejsca znajdują się od kilkudziesięciu do nieco powyżej stu kilometrów od Krakowa, zatem najwygodniej odwiedzić je samochodem. W wielu z nich znajdziemy również noclegi w przystępnych cenach: nie tylko w hotelach, ale także w prywatnych domach wczasowych, pokojach na wynajem lub na polach namiotowych. Okolice Krakowa to wprost idealne miejsce na kemping w otoczeniu przepięknej, niezmąconej niczym przyrody.
Warszawa, województwo mazowieckie
Punktem obowiązkowym przy okazji zwiedzania każdego kraju jest jego stolica. Jak wynika z raportu Stołecznego Biura Turystyki, w 2018 roku Warszawę odwiedziły ponad 3 mln zagranicznych turystów. Zwiedzając Warszawę, turyści pierwsze kroki kierują w kierunku Starego Miasta, Pałacu w Wilanowie czy Łazienek. Osoby, które są zainteresowane najnowszą historią na pewno odwiedzą Muzeum Powstania Warszawskiego czy Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Fanów nowych rozwiązań architektonicznych na pewno przyciąga nowy budynek Biblioteki Uniwersyteckiej. Ciekawa jest nie tylko budowla, ale także ogrody zlokalizowane na dachu BUW-u.
Warszawa intryguje burzliwą historią i zachwyca architekturą, jednak - jak to często bywa ze stolicami - może odstraszać stosunkowo wysokimi cenami noclegów, oraz ich kiepską dostępnością w szczycie sezonu turystycznego. Alternatywa? Zamiast myśleć o rezerwowaniu hotelu na wiele miesięcy przed urlopem, warto pomyśleć o innej możliwości: bardziej komfortowy może okazać się nocleg w kamperze. Nowoczesne samochody tego typu, jak Volkswagen Grand California, wyposażone w salon, osobną sypialnię, kuchnię oraz łazienkę z toaletą i prysznicem, oferują wygodę porównywalną z niejednym przytulnym pokojem hotelowym.
Katowice, województwo śląskie
Największe miasto Górnego Śląska oferuje turystom nie tylko zabytki, ale także coraz większą liczbę ciekawych architektonicznie obiektów miejskich. Szczególną uwagą cieszy się Muzeum Śląskie, które zaadaptowało na swoją siedzibę dawny budynek kopalni Katowice. Wraz z Międzynarodowym Centrum Kongresowym, Spodkiem oraz budynkiem Narodowej Orkiestry Polskiego Radia (NOSPR) stanowią Strefę Kultury.
Częstym punktem wycieczki jest dzielnica Nikiszowiec. Uznana w 2011 za pomnik historii kolonia robotnicza zachwyca architekturą. Można tam spróbować tradycyjnej regionalnej kuchni, zwiedzić okolicę z przewodnikiem czy zobaczyć dzieła sztuki naiwnej w Galerii Szyb Wilson.
Pobyt w Katowicach jest także okazją do wypadu do Zabrza, w którym jest chętnie odwiedzana przez turystów nieczynna kopalnia Guido. Jedną z atrakcji są pokazy maszyn górniczych czy przejazd podwieszaną kolejką elektryczną. Cała metropolia Górnośląsko-Zagłębiowska jest bardzo dobrze skomunikowana, jeśli jednak chcemy oddalić się nieco od serca metropolii, przyda nam się samochód. Ciekawą propozycją będzie również kemping w sąsiedztwie Pustyni Błędowskiej: nocleg w namiocie bądź kamperze w takim
Wrocław, województwo dolnośląskie
Co ciekawego oferuje stolica Dolnego Śląska? Urokliwy rynek (jeden z większych w Polsce), Ostrów Tumski (najstarsza część miasta, w której można znaleźć największy zespół zabytków sakralnych) czy Hala Stulecia (wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO) to tylko ułamek miejsc, które zachwycają zagranicznych turystów. Dużą popularnością cieszy się wrocławskie ZOO wraz z najpopularniejszą atrakcją - Afrykarium. Turystów zachwycają także figurki krasnali (możliwe do znalezienia w różnych punktach miasta) czy Pomnik Zwierząt Rzeźnych.
Przez Wrocław przepływa sześć rzek. Z tego powodu w mieście jest wiele mostów, a niektóre są prawdziwymi atrakcjami turystycznymi. Do takowych należy Most Grunwaldzki czy Most Tumski (zwany "mostem miłości")
Gdańsk, województwo pomorskie
Gdańsk jest kuszący dla turystów szczególnie w okresie letnim. Miasto o tysiącletniej tradycji jest symbolicznym miejscem rozpoczęcia drugiej wojny światowej (warto odwiedzić Muzeum II Wojny Światowej) oraz stanowi kolebkę "Solidarności" (ten wycinek historii prezentuje chętnie odwiedzane Europejskie Centrum Solidarności). Turystów przyciąga także największy ceglany kościół na świecie (Kościół Mariacki), Złota Brama czy widoczny na wielu pocztówkach pomnik Neptuna.
Miłośnicy spędzania czasu nad wodą doceniają molo w Brzeźnie. Jego historia sięga początków XX wieku, jednak ówczesna konstrukcja nie zachowała się do dzisiejszych czasów. Turystów przyciąga tutaj bezpłatny wstęp na obiekt oraz dobra infrastruktura. Plaże to zresztą żelazny punkt każdej wycieczki do Gdańska i okolic. Nic przecież nie może równać się z taką nadmorską przygodą, jak oglądanie na plaży wschodu słońca. Musimy jednak przestrzec osoby, które już wyobrażają sobie słuchanie z namiotu szumu morskich fal: biwakowanie na plaży wymaga zezwolenia, inaczej może skończyć się kilkusetzłotowym mandatem. Nasza rekomendacja? Zorganizowany kamping, oddalony o zaledwie kilkaset metrów od brzegu morza (np. na Stogach). Nie tylko nie będzie groziło nam, że zamiast promieni słońca obudzą nas służby porządkowe - przede wszystkim znajdziemy tam znacznie większy komfort potrzebny po dniu pełnym wrażeń. Szczególnie, jeśli wybierzemy się w podróż nowoczesnym, przestronnym kamperem - jak posiadający osobną sypialnię, łazienkę i kuchnię Volkswagen Grand California. Po nocy spędzonej w takich warunkach nawet pobudka na wschód słońca nad morzem nie będzie stanowiła żadnego problemu.
Artykuł powstał we współpracy z marką Volkswagen Samochody Użytkowe