Co dalej z fuzją Fiata i Renault?

Francuski minister finansów Bruno Le Maire oświadczył w środę, że firmy motoryzacyjne Renault i Fiat Chrysler Automobiles (FCA) nie powinny się spieszyć z fuzją. Zaznaczył, że rząd Francji opowiada się za tym połączeniem, ale stawia warunki.

Francuski rząd obawia się utraty wpływu na Renault po fuzji
Francuski rząd obawia się utraty wpływu na Renault po fuzjiGetty Images

W wypowiedzi dla telewizji BFM Le Maire podkreślił, że francuski rząd chce miejsca w zarządzie połączonej firmy. Uważa też, że jej centrala powinna się znajdować we Francji. "Dajmy sobie czas, żeby zrobić to dobrze. Chcemy tej fuzji, ale nie na każdych warunkach" - oświadczył.

Państwo francuskie jest największym pojedynczym udziałowcem Renault (15 proc.). W FCA głównym udziałowcem jest rodzina Agnelli, która posiada 29 proc. akcji.

Fiat Chrysler Automobiles złożył 27 maja propozycję fuzji z Renault. Potencjalna wartość połączonych koncernów może osiągnąć ok. 37 mld dolarów, a roczna produkcja ok. 9 mln samochodów osobowych i lekkich pojazdów dostawczych. Tym samym, pod względem produkcji, nowy podmiot uplasowałby się na trzecim miejscu, za Volkswagenem i Toyotą. Dodatkowo według FCA połączenie przyniosłoby roczne oszczędności rzędu 5,6 mld dolarów.

Zarząd Renault ma w środę wieczorem omawiać tę ofertę.

W końcu maja Le Maire zapowiadał, że rząd francuski będzie zabiegał o uzyskanie "czterech gwarancji" w sprawie ewentualnego porozumienia o fuzji, w tym ochrony miejsc pracy we Francji oraz odpowiedniej reprezentacji Francji w zarządzie nowego podmiotu.

Renault, Nissan i Mitsubishi tworzą sojusz motoryzacyjny. Obecnie europejska firma ma pozycję dominującą wobec Nissana, kontrolując 43,4 proc. jego akcji (z prawem głosu). Z kolei do Nissana należy 34 proc. Mitsubishi i 15 proc. udziałów Renault (bez prawa głosu).

Szef Nissana Hiroto Saikawa wyrażał we wtorek wątpliwość, czy jego firma będzie zaangażowana w fuzję Renault z FCA. Zamiast tej fuzji sugerował przyłączenie się FCA do sojuszu Renault-Nisan-Mitsubishi. Podkreślił, że połączenie Renault z FCA "znacząco zmieniłoby" strukturę partnerstwa Nissana z Renault.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas