Ceny paliw na Orlenie. Były prezes Lotosu: za to powinna być kara

Na rynkach światowych ceny ropy naftowej rosną, a ceny paliw na polskich stacjach spadają. Na wielu stacjach za litr “bezołowiowej” zapłacimy już mniej niż 6 zł. Z czym związane są te obniżki? Zdaniem byłego prezesa Grupy Lotos, odpowiedzialne za to osoby powinny zostać ukarane.

Ceny paliw w Polsce. Co się dzieje na stajcach?

Słabnie polski złoty, ropa naftowa drożeje, a paliwo na stacjach... jest coraz tańsze? Polscy kierowcy na pewno zauważyli, że na stacjach jest coraz taniej i niewątpliwie się z tego cieszą. Według spekulacji portalu e-petrol.pl, w najbliższych dniach za litr benzyny Pb95 zapłacimy w kraju od 5,89 do 6,01 zł. Za lepsze Pb98 od 6,53 do 6,71 zł. Z kolei cena oleju napędowego (ON) waha się od 5,87 do 5,99 zł. Spadają również ceny gazu - za litr LPG płacimy od 2,73 do 2,83 zł.

Na świecie paliwo drożeje, a w Polsce płacimy coraz mniej

Na rynkach światowych cena ropy naftowej w ostatnim czasie wzrasta, zaś ceny na polskich stacjach spadają. Na chwilę obecną mamy w Polsce rekordowo tanie paliwo, w porównaniu do sąsiadujących z nami krajów. Litwini, Czesi czy Słowacy płacą za każdy litr bezołowiowej blisko 1,50 zł więcej. Niemiec natomiast za litr Pb95 płaci niemal 3 zł więcej od Polaka.

Reklama

Ceny Pb95 w Europie

KrajCena (Waluta/Litr)Cena (PLN/Litr)
Litwa1,617,53
Czechy39,857,60
Słowacja1,697,86
Polska6,136,13
Niemcy1,928,93

Bardzo podobnie wygląda sytuacja z olejem napędowym - tak taniej ropy nie było w Polsce od ponad półtora roku.

Ceny oleju napędowego w Europie

KrajCena (Waluta/Litr)Cena (PLN/Litr)
Litwa1,597,40
Czechy38,907,42
Słowacja1,657,66
Polska6,056,05
Niemcy1,868,63

Tanie paliwo w Polsce. Co pokaże przyszłość?

Gwałtowna obniżka cen na stacjach paliw może sugerować, że w przyszłości ceny ponownie wystrzelą. W rozmowie z Polsat News analityk rynku paliw Urszula Cieślak stwierdziła::  

Paliwo w Polsce tanieje. Były prezes Lotosu stawia sprawę jasno

Gwałtowne obniżanie cen paliw - z punktu ekonomicznego - nie ma najmniejszego sensu. Zwłaszcza w sytuacji, gdy waluta jest coraz słabsza. Niemniej, dziś kierowcy się cieszą, ale w przyszłości na pewno się to odbije.

Zdaniem Pawła Olechnowicza, prezesa Lotosu w latach 2002-2016, za takie działania osoby wchodzące w skład zarządu Orlenu powinny otrzymać karę finansową. W rozmowie z portalem money.pl Olechnowicz powiedział, że ostatnie obniżki na polskich stacjach to "czysta polityka" i "kampania wyborcza" oraz zabieg, który nie ma nic wspólnego z zasadami wolnego rynku. Zdaniem prezesa akcjonariusze spółki powinny w tym momencie skierować sprawę do sądu przeciwko władzom firmy, za działania na szkodę całej spółki.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ceny paliw | ceny paliwa | paliwo | Orlen | benzyna | olej napędowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy