Cena paliwa w Niemczech idzie na rekord. Tak drogo nie było od dawna

Ceny paliw w Niemczech odnotowały ostatnio bardzo znaczący wzrost. Jakie są powody takiego stanu rzeczy? Między innymi wynika to z proekologicznych przepisów.

W Niemczech ceny paliw są na bardzo wysokim poziomie. Czy polskie stacje zaroją się od niemieckich klientów?
W Niemczech ceny paliw są na bardzo wysokim poziomie. Czy polskie stacje zaroją się od niemieckich klientów?Jan Guss-GasińskiINTERIA.PL

Ceny paliw w Niemczech. Tak źle nie było od miesięcy

Z danych niemieckiego automobilklubu ADAC wynika, że ceny paliw są obecnie najwyższe od miesięcy. Obecnie za paliwo Super E10 (95-okatnowa benzyna z 10-procentową zawartością etanolu) niemieccy kierowcy muszą zapłacić co najmniej 1,731 euro (ok. 7,38 zł) za litr. Tydzień do tygodnia paliwo zanotowało wzrost o 3,5 centa. Cena oleju również jest na wysokim poziomie. W ciągu tygodnia litr podrożał o 3,3 centa i w efekcie kosztuje obecnie 1,663 euro (ok. 7,09 zł).

Ile kosztuje paliwo w Polsce?

Dla porównania w Polsce obecne ceny tych paliw są o przeszło złotówkę niższe, choć, warto zaznaczyć, że też drożeją. Z danych portalu e-petrol.pl wynika, że litr 95-oktanowej benzyny kosztuje teraz średnio 6,07 zł (w poprzednim tygodniu 5,99 zł). Koszt litra oleju napędowego to obecnie 6,19 zł (w poprzednim tygodniu 6,09 zł). Eksperci polskiego portalu wskazują, że w przyszłym tygodniu należy spodziewać się kolejnych wzrostów. Mimo wszystko do sytuacji, z którą borykają się nasi zachodni sąsiedzi, jeszcze bardzo daleko.

Dlaczego paliwo w Niemczech jest takie drogie?

ADAC zwraca uwagę, że wyższe ceny paliw w Niemczech wynikają z dwóch powodów. Pierwszą jest podwyżka rządowego podatku od emisji dwutlenku węgla. 1 stycznia opłata wzrosła z 45 euro (ok. 192 zł) do 55 euro (ok. 235 zł) za tonę. Od 2021 roku firmy zajmujące się handlem olejem opałowym, gazem ziemnym, benzyną i olejem napędowym muszą płacić za emisję CO2. Jest to rozwiązanie, które ma na celu stopniowe zwiększanie cen paliw kopalnych, by zmusić do ograniczenia ich zużycia. Opłata jest regularnie podnoszona i tak w 2024 roku z 40 euro zwiększono ją do 45 euro. Wyższe opłaty przekładają się na wyższe ceny na stacjach.

Niemcy wskazują również, że wpływ na wysokie ceny paliw mają także wzrost cen ropy naftowej i słaba pozycja euro względem dolara. Obecnie baryłka ropy Brent kosztuje przeszło 79 dolarów. 1 euro kosztuje natomiast poniżej 1,04 dolara. Tak niski poziom notowany był ostatnio w listopadzie 2022 roku.

Wysokie koszty zakupu paliwa w Niemczech mogą sprawić, że wkrótce nasili się zjawisko turystyki paliwowej i nasi zachodni sąsiedzi mieszkający przy granicy będą przyjeżdżać do Polski w celu uzupełnienia paliwa. Z drugiej jednak strony eksperci ADAC zaznaczają, że jest nadzieja, by rok 2025 był średnio nieco tańszy pod kątem tankowania w porównaniu z 2024 rokiem.

"Graffiti". Myrcha o zaostrzeniu kar dla kierowców-recydywistówPolsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas