Bosch inwestuje miliony. Czas produkcji silników skróci się się nawet o połowę
Bosch zainwestował prawie 6 milionów euro w rozwój centrum druku 3D z metalem w Norymberdze. Firma wykorzysta nowoczesną drukarkę 3D Nikon SLM Solutions NXG XII 600, która umożliwia szybszą produkcję skomplikowanych części metalowych.

Spis treści:
Jest to pierwsza tego typu inwestycja w Europie w kontekście przemysłu motoryzacyjnego. Dzięki tej technologii proces produkcji silników i innych komponentów ma się znacznie skrócić.
Bosch chce skrócić cykl produkcyjny silników
Nowa drukarka 3D pozwala na produkcję skomplikowanych elementów, jak bloki silników czy obudowy silników elektrycznych, szybciej niż tradycyjne metody. Przy użyciu tradycyjnych metod, od projektu do produkcji seryjnej, przejście trwało nawet trzy lata. Teraz, przy wykorzystaniu technologii 3D, czas produkcji może się skrócić nawet o połowę. Nowa drukarka może wyprodukować gotowe elementy w ciągu kilku dni, omijając konieczność tworzenia kosztownych form odlewniczych.
Jak produkcja silnika w drukarce 3D wpłynie na oszczędność?
Zastosowanie 12 precyzyjnych laserów w drukarce 3D pozwala na tworzenie skomplikowanych kształtów z metalicznego proszku. Nowa technologia jest do pięciu razy szybsza od tradycyjnych metod produkcji. Dodatkowo, druk 3D zmniejsza odpady materiałowe, ponieważ produkcja odbywa się warstwa po warstwie, a nadmiar materiału jest minimalizowany. To oznacza mniejsze zużycie surowców i bardziej efektywne wykorzystanie materiałów.
Czy produkcja silników będzie bardziej elastyczna?
Wykorzystanie technologii druku 3D pozwala na produkcję części na żądanie, co zwiększa elastyczność produkcji. Bosch może reagować na zmieniające się potrzeby rynku, zmieniając wielkość produkcji bez konieczności tworzenia nowych narzędzi czy form. Takie podejście skraca czas realizacji zamówień i pozwala na szybsze wprowadzanie nowych produktów na rynek.
Inwestycja w druk 3D to dla Boscha sposób na skrócenie cyklu produkcyjnego, oszczędność materiałów i elastyczność w dostosowywaniu produkcji do potrzeb rynku. Zwiększenie wydajności przy zachowaniu wysokiej precyzji produkcji pozwala firmie na lepszą konkurencyjność na rynku motoryzacyjnym. Nowa technologia ma także potencjał do zastosowania w innych branżach, jak energetyka czy lotnictwo.