Błyszcz przykładem!

Rocznie ponad milion osób ginie w wypadkach drogowych.

Kliknij
KliknijInformacja prasowa (moto)

Piesi i rowerzyści bardzo często nie zdają sobie sprawy, że ich życie i zdrowie zależy od tego, czy są dobrze widoczni na drogach, szczególnie po zmroku.

Codziennie w Polsce 15 osób ginie w wypadkach drogowych. Fakty te są alarmujące. Warto uświadomić sobie, iż będąc uczestnikiem ruchu drogowego naszym obowiązkiem jest poczucie odpowiedzialności za życie i zdrowie swoje, a także innych. Przestrzeganie przepisów oraz szacunek dla innych uczestników ruchu drogowego to podstawa, lecz czasem i to może nie wystarczyć. Bardzo ważne jest, by być widocznym na drodze. "Chcę być widoczny" to jedno z założeń Programu ABC Bezpieczeństwa. Myślą przewodnią Programu ABC Bezpieczeństwa jest współpraca na drodze.

Dzieci i młodzież poruszają się po drogach w różnych warunkach, często wracają o zmroku. Zadaniem rodziców i wychowawców jest ich edukacja, uświadamianie że bezpieczny powrót do domu często zależy od tego, czy są widoczni na drodze. Elementy odblaskowe, które zapewniają widoczność pieszego i rowerzysty z odległości kilkunastu metrów, pozwalają na szybką reakcję kierowcy. Tylko w ubiegłym roku na polskich drogach zginęło prawie 2 tys. pieszych, a blisko 14,8 tys. zostało rannych. Najbardziej zagrożoną na drogach grupą są dzieci i młodzież. To bardzo niepokojące statystyki, za które odpowiadają wszyscy, a szczególnie rodzice, dla których bezpieczeństwo najmłodszych powinno być priorytetem.

Od rodziców zależy, czy dziecko będzie wiedziało, jak należy zachować się uczestnicząc w ruchu drogowym, a także czy będzie nosiło kamizelkę lub inne elementy odblaskowe. Odblaski mogą być ciekawym i atrakcyjnym dodatkiem do noszonej na co dzień odzieży lub też do akcesoriów szkolnych i sprzętu sportowego. Nad nowymi przepisami, które mają poprawić bezpieczeństwo na drodze, pracuje zespół ekspertów w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. Z przygotowanego projektu wynika, iż noszenie elementów odblaskowych będzie obowiązkowe dla wszystkich , i to niezależnie od wieku. Trzeba je będzie zakładać na drodze poza terenami zabudowanymi. Dziś taki obowiązek dotyczy tylko dzieci i młodzieży do 15. roku życia.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas