"Bezpieczeństwo dla wszystkich"
Kończy się piąta edycja programu edukacyjnego "Bezpieczeństwo dla wszystkich" firmy Renault. W tym roku do akcji włączyły się szkoły z Rzeszowa i okolic - w tym regionie o bezpieczeństwie uczyły się dzieci z 508 szkół.
Honorowy patronat nad bieżącą edycją programu w województwie podkarpackim objął Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Rzeszowie. Akcji towarzyszył konkurs plastyczny, w którym wyróżnionych zostało aż 11 klas z Rzeszowszczyzny.
Poza Rzeszowem, w akcję zaangażowały się szkoły z Nowego Sącza i Kielc. W tej edycji pakiety edukacyjne trafiły do prawie 120 000 dzieci z 5000 klas szkół podstawowych.
Na drogach nie jest bezpiecznie!
Program "Bezpieczeństwo dla wszystkich" powstał, aby wyrobić w najmłodszych uczestnikach ruchu drogowego nawyki mądrego i odpowiedzialnego poruszania się po ulicach. O tym, jak bardzo potrzebny jest odpowiedni program edukacyjny dla dzieci, świadczą zatrważające statystyki - w roku 2004 miało miejsce 6630 wypadków z udziałem najmłodszych. Na ich skutek zginęło 223 dzieci, a 6883 odniosło obrażenia ciała. To mniej, niż w roku 2002, kiedy wypadków z udziałem dzieci było 7288, jednak problem jest w dalszym ciągu palący. W województwie podkarpackim w roku 2004 rannych w wyniku kolizji drogowych było 393 dzieci, 19 straciło życie.
Policja dba o najmłodszych
W tegoroczną edycję programu zaangażował się Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Rzeszowie, który objął honorowy patronat nad akcją. W ramach działań przy realizacji programu instytucja ta dostarczyła pakiety edukacyjne do szkół oraz pomagała przy prowadzeniu spotkań i lekcji z dziećmi.
"W mojej ocenie program jest doskonały, zarówno w części dotyczącej przekazywanych pakietów edukacyjnych jak i w części dotyczącej konkursu plastycznego. Ta jego doskonałość to zarówno możliwość wyposażenia szkół w dobre materiały edukacyjne jak również jego treść. Z tego też powodu postanowiliśmy się włączyć, pośredniczyć i w części koordynować działania na szczeblu regionu" - mówi Adam Bałut z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Rzeszowie.
Kiedy w 2000 roku ruszała pierwsza edycja akcji "Bezpieczeństwo dla wszystkich", świadomość tego, jak potrzebne są tego typu programy edukacyjne była dość słaba. Z roku na rok sytuacja ta wygląda coraz lepiej, choć wciąż jeszcze jest wiele do zrobienia. Jak mówi Adam Bałut, "w naszych szkołach (nie wszystkich) w dalszym ciągu pokutuje opinia, że od spraw związanych z bezpieczeństwem dzieci w ruchu drogowym jest "Pan Policjant", który przyjdzie do szkoły w miesiącu wrześniu i temat zostaje "odfajkowany" . Jest rzeczą oczywistą, że dzięki prowadzonym zajęciom w ramach przedmiotu bezpieczeństwa na drodze, dzieci mają większe możliwości świadomego uczestniczenia w ruchu drogowym.
Nauka poprzez zabawę
Założeniem akcji jest nauczenie dzieci wyobraźni i uwagi na drodze, a jej sukces zależy od tego, czy przekazywane treści trafią do najmłodszych. Dlatego niezwykle istotne jest, aby wiedza o tym, jak bezpiecznie poruszać się po ulicach, przekazywana była w ciekawy i nie nużący sposób. Pakiet edukacyjny "Droga i ja", dostarczany do szkół w ramach akcji, składa się z kart tematycznych, które proponują nauczycielom konkretne tematy zajęć, w zestawie są też zeszyty ćwiczeń dla uczniów, kaseta video z filmem edukacyjnym oraz plakat ze znakami drogowymi do powieszenia w klasie. O tym, że organizatorom udało się przyciągnąć uwagę najmłodszych, świadczą wypowiedzi uczniów:
"Dowiedziałam się bardzo wielu ważnych rzeczy. Bardzo mi się te zeszyty ćwiczeń podobają, możemy się nauczyć o tym, jak się bezpiecznie zachować. I możemy o tym powiedzieć innym, np. rodzicom, bratu, kolegom. Teraz wiem, jak mogę unikać niebezpiecznych sytuacji. Wiem, że trzeba być zawsze widocznym na drodze, nie tylko w nocy i jak jest ciemno." powiedziała nam dwunastoletnia Justyna z Zespołu Szkół nr 4 w Ropczycach. "Uczyliśmy się, jakie są zasady poruszania się na drodze, poznawaliśmy znaki drogowe dla pieszych, jak się poruszać na drodze rowerem i na rolkach. Bardzo nam się to podoba i jest potrzebne!" dodaje rok starsza Klaudia.
Zestawy edukacyjne "Droga i ja" zostały zaakceptowane przez Ministra Edukacji Narodowej i zarekomendowane do kształcenia zintegrowanego i wychowania komunikacyjnego na poziomie szkoły podstawowej. Ich zalety dostrzegają nie tylko uczniowie, ale też nauczyciele. Wychowawczyni klasy III z Zespołu Szkół nr 4 w Ropczycach, Anna Ziemba, przyznaje, że lekcje przygotowane w oparciu o te materiały dały niezwykłe efekty dydaktyczne: Program edukacyjny ",Droga i Ja" jest bardzo dobrym uzupełnieniem do programu nauczania zintegrowanego w klasie trzeciej. - opowiada - Pozwolił w dużym stopniu rozszerzyć zdobyte już na zajęciach przez uczniów wiadomości i umiejętności związane z bezpiecznym zachowaniem się na drodze. Korzystając z bardzo dobrze opracowanych zeszytów ćwiczeń, filmów video, plakatów jak i kart dla nauczyciela, rozwijano wyobraźnię dziecka w sytuacjach zagrożenia na drodze, kształtowano nawyki ostrożności w sytuacjach trudnych."
"Bezpieczeństwo to sprawa rodziny"
Tradycyjnie już programowi "Bezpieczeństwo dla wszystkich" towarzyszył konkurs plastyczny. Tym razem tematem prac było hasło "Bezpieczeństwo to sprawa rodziny". Celem konkursu było uwrażliwienie, za pośrednictwem dzieci, całej rodziny na kwestie bezpieczeństwa na drodze. Konkurs wzbudził duże emocje wśród dzieci, które przystąpiły do realizacji swoich plastycznych pomysłów z zapałem i zaangażowaniem.
Wśród nagrodzonych klas znalazło się 11 grup z regionu rzeszowskiego. Jedna klasa zakwalifikowała się do finału, a 10 otrzymało wyróżnienia, w tym jedna klasa dwukrotnie. Poniżej znajduje się lista nagrodzonych grup z Rzeszowa i okolic.
Finalista:
Klasa 5 (grupa świetlicowa) ze Szkoły Podstawowej nr 23 im. J.Pawła II w Rzeszowie, opiekun grupy - Małgorzata Wiciejowska
Wyróżnienia:
1. Klasa 2a (integracyjna) z Publicznej Szkoły Podstawowej w Pustkowie, opiekunowie grupy - Iwona Balasa i Urszula Gurga
2. Klasa 5 ze Szkoły Podstawowej w Białce, opiekun grupy - Teresa Ptaszyńska
3. Klasa 5 ze Szkoły Podstawowej w Wyżnem, opiekun grupy - Zbigniew Pasternak
4. Klasa 3b ze Szkoły Podstawowej w Kraczkowej, opiekun grupy - Halina Sobek (dwie wyróżnione prace)
5. Klasa 2b ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Łańcucie, opiekun grupy - Halina Ciąpała
6. Klasa 2a ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Jaśle, opiekun grupy - Aleksandra Laskowska - Krupa
7. Klasa 4d z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Stalowej Woli, opiekunowie grupy - Marta Radwańska i Marzena Janusz
8. Klasa 5 ze Szkoły Podstawowej w Jabłonicy, opiekun grupy - Elżbieta Berkowicz
9. Klasa 4 ze Szkoły Podstawowej w Białce, opiekun grupy - Teresa Ptaszyńska
10. Klasa 6 ze Szkoły Podstawowej w Samoklęskach, opiekun grupy - Ewa Brocławik
Do dzieci z wszystkich wyróżnionych klas trafiły zestawy elementów odblaskowych.