Bentley na rocznicę

75 lat temu, w 1930 roku Woolf Barnato właściciel kopalni diamentów w RPA, milioner i miłośnik marki Bentley dokonał wyczynu, który przeszedł na stałe do historii automobilizmu.

Kliknij
KliknijINTERIA.PL

Ten fan szybkich samochodów i zwycięzca wyścigu Le Mans postanowił udowodnić, że samochód może być szybszy od najszybszego wówczas sposobu podróżowania - pociągu zwanego Blue Train, który kursował między francuską Rivierą a Calais skąd promem przepływał do Dover, by swoją trasę zakończyć w Londynie.

INTERIA.PL

Barnato do realizacji swojego celu wybrał specjalne nadwozie typu coupe (wówczas osobno powstawały podwozia z silnikami, a osobno nadwozia) i jadąc zwyczajnymi drogami (autostrad wówczas jeszcze nie było) z prędkościami przekraczającymi 160 km/h dojechał do Calais przed "Błękitnym Pociągiem". Pierwszy przepłynął również kanał i pierwszy stawił się w Londynie.

Samochód, którym tego dokonał, napędzany 6.5-litrowym rzędowym silnikiem Bentley Speed Six przetrwał zawieruchę II Wojny Światowej i obecnie należy do jednego z angielskich kolekcjonerów nosząc nazwę przydomek "Blue Train".

Dla uczczenia 75. rocznicy tego nietypowego wyścigu Bentley przygotował specjalny samochód oparty na flagowym sedanie: Arnage Blue Train Series.

Pojazd napędzany jest silnikiem V8 o pojemności 6.75l, który dzięki dwóm turbosprężarkom osiąga moc 450 KM. To wystarcza, by samochód przyspieszał do 100 km/h w ciągu 5.6s oraz osiągał prędkość 270 km/h. Nie mniejsze wrażenie robi kolosalny moment obrotowy, który już przy 3250 obr/min osiąga wartość 875 Nm.

Z zewnątrz Arnage Blue Train Series wyróżnia się specjalnymi chromowanymi siedmioszprychowymi, 19-calowymi felgami, szyberdachem, chromowanym grillem i lusterkami. Samochód otrzymał specjalnie zaprojektowane zderzaki i maskę. Wewnątrz wszystkie wskaźniki mają czarne tło, a na desce rozdzielczej znalazło się logo "Bentley Blue Train".

Bentley Arnage Blue Train Series trafi do limitowanej produkcji. Niestety, wszystkie egzemplarze już zostały sprzedane. W większości samochody trafią do milionerów zza oceanu.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas