Auto sprzedane i co dalej?
Sprzedając samochód musimy pamiętać o kilku formalnościach. Inaczej możemy narazić się nawet na sprawę w sądzie.
Spisanie umowy kupna-sprzedaży nie kończy dla sprzedającego formalności związanych ze sprzedażą pojazdu.
W wydziale komunikacji należy złożyć zawiadomienie (zwykle konieczna jest osobista wizyta w urzędzie) o zbyciu auta wraz z kopią dokumentu, na podstawie którego zbycie nastąpiło (np. umowa kupna-sprzedaży). Warto to zrobić, by uniknąć np. kłopotów z policją ścigającą nas za wykroczenia drogowe popełnione naszym byłym samochodem przez nowego właściciela pojazdu.
Ważne jest też, aby powiadomić ubezpieczyciela (w większości firm można to zrobić listownie lub faksem), że sprzedaliśmy pojazd, podając dane nabywcy. Dzięki temu może się okazać, że otrzymamy zwrot części składki OC. Sprzedając auto musimy bowiem przekazać polisę OC nabywcy. Jeśli zdecyduje on, że nie będzie korzystał z naszego ubezpieczenia, będziemy mogli się ubiegać o zwrot niewykorzystanej składki (za każdy pełny miesiąc pozostający do końca umowy ubezpieczenia).
Jeśli mamy ubezpieczenie AC, także możemy żądać od ubezpieczyciela zwrotu składki za niewykorzystany okres ochrony - zwykle za każdy dzień ubezpieczenia od dnia po sprzedaży do końca ważności polisy autocasco.
Ci, którzy sprzedadzą samochód z zyskiem zanim upłynie pół roku od jego zakupu, będą musieli załatwić formalności skarbowe. Chodzi o uwzględnienie dochodu ze sprzedaży w zeznaniu PIT i zapłacenie podatku. Osoby fizyczne, które nie prowadzą działalnościgospodarczej, wypełniają formularz PIT-36. Dochód ze sprzedaży (różnica między ceną zakupu a sprzedaży samochodu) należy w pisać w pole "inne źródła". Następnie od tego wylicza się podatek według stawek 18 lub 32 proc. w zależności od progu, jaki nas dotyczy.
Wydział komunikacji
Co trzeba zrobić O sprzedaży pojazdu należy poinformować wydział komunikacji (ten, który rejestrował samochód) przedkładając umowę kupna-sprzedaży.
Termin Do 30 dni od sprzedaży.
Sankcje Brak, ale dzięki zgłoszeniu będziemy mieli np. podstawy do udowodnienia, że to nie my, a nowy właściciel został przyłapany przez fotoradar.
Warto wiedzieć Póki kupujący nie zarejestruje na siebie samochodu, wszystkie sprawy związane m.in. z postępowaniami mandatowymi oraz karnymi (np. wykorzystanie auta do kradzieży paliwa), będą kierowane do nas. W bazach danych będziemy bowiem nadal figurowali jako właściciel pojazdu.
Firma ubezpieczeniowa
Co trzeba zrobić Naszą firmę ubezpieczeniową powiadamiamy o sprzedaży pojazdu przedkładając np. umowę kupna-sprzedaży.
Termin Do 30 dni od sprzedaży.
Sankcje Brak, ale dzięki zgłoszeniu będziemy mieli możliwość odzyskania części pieniędzy za niewykorzystaną polisę ubezpieczenia OC i autocasco.
Spisanie umowy kupna-sprzedaży nie kończy dla sprzedającego formalności związanych ze sprzedażą pojazdu.
Warto wiedzieć Trzeba pamiętać, że nawet jeśli kupujący zapewniał nas, że wykupi swoją polisę OC i nie będzie korzystał z naszej, wcale nie musi tego zrobić, a my przez to nie dostaniemy zwrotu za niewykorzystanie całej składki. Z tego powodu warto przygotować dla nabywcy wypowiedzenie polisy OC na piśmie, poprosić go o podpis, a następnie dostarczyć dokument do naszego ubezpieczyciela.
Urząd skarbowy
Co trzeba zrobić Jeśli samochód sprzedało się w ciągu 6 miesięcy po jego zakupie i zarobiło na transakcji, przy składaniu deklaracji PIT należy uwzględnić ten dochód i zapłacić stosowny podatek.
Termin Do końca kwietnia następnego roku po sprzedaży pojazdu.
Sankcje Wytoczenie sprawy sądowej o zatajenie dochodów.
Warto wiedzieć Udokumentowane wydatki (faktury, paragony) na poprawienie stanu technicznego pojazdu, np. naprawy mechaniczne czy blacharsko- lakiernicze, pomniejszają nasz dochód ze sprzedaży samochodu.
S. SULOWSKI
Tekst pochodzi z tygodnika