Auta prowadzone przez kobiety niezakrywające włosów będą odbierane

Samochody prowadzone w Teheranie przez kobiety niezakrywające w sposób prawidłowy włosów będą konfiskowane - poinformował szef drogowej policji w stolicy Iranu. To samo będzie dotyczyć samochodów jedynie przewożących nieodpowiednio osłonięte pasażerki.

"Jeśli w aucie ktoś będzie nieodpowiednio osłonięty lub wręcz zdejmie zasłonę, pojazd zostanie skonfiskowany zgodnie z prawem" - oświadczył generał Tejmur Hosseini, cytowany przez agencję Isna. Dodał, że na razie "nie przewiduje się grzywny" za to przewinienie.

"Sprawa zostanie przekazana do sądu i po nakazie sądowym samochód zostanie zwrócony" właścicielowi - dodał, nie precyzując, na jak długo samochód może zostać odebrany.

Od islamskiej rewolucji 1979 roku noszenie zasłony lub chusty na głowie jest w Iranie obowiązkowe dla wszystkich kobiet, również cudzoziemek. Jednak od połowy lat 90. obserwuje się w tej kwestii pewne rozluźnienie. W ostatnich latach policja wielokrotnie organizowała kampanie, aby nakłonić do bardziej restrykcyjnego przestrzegania tego obowiązku.

Reklama

"Niestety niektóre ulice stolicy bardziej przypominają rewię mody" - protestował w poniedziałek stojący na czele irańskiego sądownictwa ajatollah Sadegh Laridżani, który zastanawiał się nad "skalą tolerancji", która doprowadziła do "takiej sytuacji".

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama