3 grudnia ostatnia szansa na zupełnie darmowe badanie. Może je zrobić każdy

W sobotę 3 grudnia odbędzie się ostatnia odsłona ogólnopolskiej akcji ITS. To ostatnia szansa na zrobienie zupełnie darmowego badania. Można je zrealizować w 1350 punktach na terenie całej Polski.

Darmowe badania można odbyć w ponad 1350 punktach w całej Polsce
Darmowe badania można odbyć w ponad 1350 punktach w całej Polsce123RF/PICSEL

Akcję darmowych badań przeprowadzanych w całej Polsce ITS organizuje już od kilku lat. Co roku cieszy się ona ogromną popularnością. Z darmowego badania może skorzystać każdy. Odbywają się one w ponad 1350 punktach w całej Polsce.

Darmowe badania dla wszystkich w całej Polsce

Co trzeba zrobić, by wziąć udział w darmowym badaniu? Wystarczy w sobotę 3 grudnia zjawić się w jednym z ponad 1350 punktów biorących udział w akcji i znajdujących się w wykazie ITS (można je znaleźć na stronie its.waw.pl). Wymieniony termin jest ostatnim w tym roku, w którym organizowane są darmowe badania, choć działania w ramach całej akcji ITS będą prowadzone do połowy grudnia. W tym roku Instytut organizował akcję badań od 20 października.

Jak czytamy w komunikacie ITS:

W ramach kampanii w dniu 3.12.2022 r. na wybranych stacjach kontroli pojazdów kierowcy będą mogli bezpłatnie sprawdzić stan i ustawienie świateł w pojazdach.

Po co ITS organizuje darmowe badania

Z danych Instytutu Transportu Samochodowego wynika, że aż 98 proc. polskich kierowców doświadcza oślepiania przez inne samochody, a 40 proc. skarży się, że ich światła świecą za słabo. Analizy ITS wskazują również, że tylko ok. 30 proc. pojazdów - spośród wszystkich poruszających się po drogach - ma prawidłowo lub zaledwie akceptowalnie ustawione światła. Problem jakości oświetlenia pojazdów jest szczególnie widoczny jesienią i zimą. Wówczas światła nabierają szczególnego znaczenia. Prawidłowe działanie świateł jest uwarunkowane, poza ich ogólnym stanem technicznym, właściwym ustawieniem ich wysokości, prawidłowym rozkładem granicy światła i cienia oraz natężeniem emitowanego światła. 

Jeśli oświetlenie pojazdu jest wadliwe, to w złych warunkach atmosferycznych i przy niedostatecznej widoczności, wzrasta prawdopodobieństwo wypadku drogowego. Sprawne, prawidłowo wyregulowane światła pozwalają kierowcy wcześniej dostrzec przeszkodę bądź pieszego poruszającego się jezdnią lub poboczem. Ma to szczególne znaczenie w warunkach jesienno-zimowych.

Kampania "Twoje Światła - Nasze Bezpieczeństwo" została zainicjowana przez Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji wspólnie z Instytutem Transportu Samochodowego. Partnerami przedsięwzięcia są:

  • Polska Izba Stacji Kontroli Pojazdów,
  • Polski Związek Motorowy,
  • Sieć Badawcza Łukasiewicz - Przemysłowy Instytut Motoryzacji,
  • Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego,
  • Dekra Sp. z o.o.,
  • sieć stacji Seed Car Sp. z o.o.,
  • Firma Neptis S.A. - operator komunikatora Yanosik,
  • firma Screen Network S.A. 
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas