3/4 kraju skute lodem. IMGW ostrzega
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał komunikat dotyczący sytuacji pogodowej. Sprawa dotyczy niemal całego kraju.
Spis treści:
IMGW wydało ostrzeżenia. Będzie ślisko
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał komunikat na temat sytuacji pogodowej w najbliższej nocy. Od godziny 19:00 7 stycznia do 8:00 8 stycznia w niemal całym kraju obowiązywać będzie ostrzeżenie pierwszego stopnia (w trzystopniowej skali) dotyczące oblodzenia. „Lokalnie mokre nawierzchnie dróg i chodników po opadach deszczu, śniegu mogą ulegać oblodzeniu” – poinformowali przedstawiciele IMGW w mediach społecznościowych.
Gdzie będzie ślisko na drogach?
Ostrzeżenie dotyczy następujących województw:
- kujawsko-pomorskiego
- lubelskiego
- małopolskiego
- mazowieckiego
- podkarpackiego
- podlaskiego
- pomorskiego
- śląskiego
- świętokrzyskiego
- warmińsko-mazurskiego
Oblodzeń należy spodziewać się również w częściach województw:
- lubuskiego
- łódzkiego
- wielkopolskiego
- zachodniopomorskiego
- przygranicznego obszaru województwa dolnośląskiego
Oznacza to, że województwo opolskie jest jedynym regionem nie objętym ostrzeżeniami.
Kiedy pojawia się gołoledź i jak ją rozpoznać?
Gołoledź (zwana inaczej czarnym lodem) pojawia się, kiedy zamarza woda znajdująca się na jezdni. Wówczas tworzy się warstwa lodu niewidoczna z wnętrza samochodu. Do wystąpienia tego zjawiska wcale nie potrzeba silnych opadów. Wystarczy, że na drodze np. skropli się mgła. Oblodzenie najdłużej utrzymuje się oczywiście w miejscach zacienionych czy na mostach lub wiaduktach, a także na drogach znajdujących się w pobliżu zbiornika wodnego.
„Szklankę na drodze” możemy rozpoznać m.in. po lśniącej nawierzchni – droga wygląda wówczas jakby była pokryta mokrym asfaltem. Wskazówką jest również sytuacja, kiedy nie słyszymy dźwięku opon na asfalcie oraz kiedy kręcenie kierownicą przychodzi nam z większą łatwością niż zwykle.
Jak jeździć w czasie gołoledzi?
Jeśli zauważymy, że jezdnia jest pokryta lodem, powinniśmy przede wszystkim zmniejszyć prędkość. Im szybciej jedziemy, tym trudniej będzie nam utrzymać panowanie nad autem w przypadku poślizgu. Powinniśmy również unikać nagłych manewrów – w miarę możliwości należy starać się hamować silnikiem – by używając hamulca nie wprowadzić auta w poślizg. Kierowcy powinni również zwiększyć dystans od poprzedzających pojazdów.
Jeśli jednak stanie się tak, że auto wpadnie w poślizg, przede wszystkim nie należy panikować – kierowcy muszą trzymać kierownicę prosto i delikatnie hamować, warto też poszukać miejsca na drodze, które jest choć lekko zaśnieżone – jest wówczas szansa, że koła odzyskają przyczepność.