Zmarł George Barris. Jego projekty zmieniły historię!

W nocy z 5 na 6 listopada, w wieku 89 lat, w swoim domu zmarł George Barris. Słynny amerykański tuner przeszedł do historii, jako twórca pierwszego w historii Batmobila.

Barris urodził się w 1925 roku w Chicago. Gdy George był jeszcze dzieckiem, jego rodzina przeprowadziła się do północnej Kalifornii. Pierwszymi przeróbkami aut wsławił się jeszcze w liceum. Prawdziwą karierę rozpoczął jednak po II Wojnie Światowej, gdy przeniósł się do Los Angeles. Wspólnie z bratem - Samem - otworzył wówczas wyspecjalizowaną w tuningu firmę Barris Kustom Industries. Ich pierwszy warsztat mieścił się przy Compton Avenue. Przedsiębiorstwo szybko przeniosło się jednak do North Hollywood.

Popularność tworzonych przez Barrisa aut przykuła uwagę producentów filmowych. Pierwsze zlecenia dotyczyły pojazdów, które pojawiły się na dużym ekranie w produkcjach Alfreda Hitchcock’a. Stworzone przez Barrisa samochody zobaczyć można było w takich filmach, jak chociażby kultowy "North by Northwest" (polski tytuł "Północ, północy zachód") z 1959 roku.

Reklama

George Barris na dobre zapisał się jednak w historii motoryzacji (i popkulturze), gdy - na zlecenie sieci telewizyjnej ABC - stworzył pierwszy w historii samochód dla Batmana.

Co ciekawe, auto na bazie którego powstał pierwszy batmobil - koncepcyjny Lincoln Futura z 1955 roku - Barris odkupił od koncernu Forda za symbolicznego dolara. Przeróbki auta kosztowały go wówczas kolejnych 15 tysięcy. Na zbudowanie pojazdu, który na dobre przeszedł do historii kina, Barris miał zaledwie piętnaście dni!

Ekranowy sukces Batmana zaowocował napływem kolejnych zamówień. Auta przygotowane przez Barris Kustom Industries zobaczyć też można było w takich telewizyjnych produkcjach, jak Mannix, The Beverly Hillbillies, oraz legendarnym serialu Knight Rider. To właśnie George Barris był twórcą słynnego, mówiącego samochodu KITT, przy pomocy którego z przestępcami rozprawiał się "nieustraszony" David Hasselhoff. Oprócz tego Barris przygotowywał też pojazdy na zlecenie takich sław, jak Bob Hope, John Wayne i Elton John.

Warto przypomnieć, że przez długie lata pierwszy samochód Batmana pozostawał w prywatnej kolekcji George’a. Dopiero w 2003 roku konstruktor postanowił sprzedać go na aukcji. Auto zmieniło wówczas właściciela za astronomiczną kwotę 4,2 mln dolarów. Doliczając koszty manipulacyjne nabywca zapłacił za samochód 4,6 mln dolarów.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: batman

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy