Reklama

Zabytkowe ursusy?

Trzy, prawdopodobnie zabytkowe ciągniki rolnicze ursus próbował wywieźć bez zezwolenia z Polski do Niemiec mieszkaniec Bielska Białej przez przejście graniczne w Olszynie (Lubuskie). Maszyny zatrzymano, by poddać je szczegółowej ekspertyzie.

Jak poinformował rzecznik prasowy lubuskiego oddziału Straży Granicznej Mariusz Skrzyński, ursusy jechały na naczepie tira. Dwa z nich zostały przerobione na wzór niemieckich ciągników bulldog. Właściciel maszyn przekonywał, że przerobione i odnowione ursusy nie są zabytkami, okazał też zaświadczenia rzeczoznawców, że ciągniki nie są w stu procentach oryginalne.

"Nie zmienia to jednak faktu, że wszystkie te maszyny wyprodukowano przed 25 laty, przez co obejmuje je ustawa o ochronie zabytków. Wstępnie wojewódzki konserwator zabytków stwierdził, że aby je wywieźć, mężczyzna powinien wystąpić o specjalne zezwolenia" - powiedział Skrzyński.

Reklama

Obecnie traktory stoją na placu straży granicznej w Krośnie Odrzańskim. Czekają tam na dokładną ekspertyzę techniczną. Ich właściciel wrócił do domu. Po wydaniu opinii przez biegłych zapadnie decyzja co do dalszego losu ciągników.

Skrzyński dodał, że traktory wyglądają bardzo atrakcyjnie, szczególnie dla kolekcjonerów tych pojazdów. W Niemczech fanów zabytkowych i nietypowych traktorów nie brakuje.

Porozmawiaj na Forum.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: maszyny

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama