Upały sprzyjają powstawaniu miraży. Pojawiają się w całej Polsce

Zjawisko miraży bywa bagatelizowane, a potrafi być niebezpieczne. Fala upałów, która nadciągnęła nad Polskę, sprzyja powstawaniu tego zjawiska.

Upały i "fatamorgana" na drodze

Wiele osób słyszało o takim zjawisku jak fatamorgana, czyli coś, czego tak naprawdę nie ma. To zjawisko optyczne, które pojawia się zawsze tam, gdzie mamy do czynienia z wysoką temperaturą, bezchmurnym niebem oraz powierzchnią, która bardzo intensywnie rozgrzewa się pod wpływem promieni słonecznych.

Podobne zjawisko możemy spotkać jadąc samochodem po asfaltowej drodze w gorący, słoneczny dzień. Widać wtedy w oddali "kałuże", a nawet rozlewiska wody, które wyglądają, jakby miały tarasować przejazd. Często zniekształcenia mogą przybierać różne inne formy. Jednak im bardziej się do nich zbliżamy, tym bardziej się oddalają.

Reklama

Gdy zarejestrujemy ten efekt na zdjęciach o dużym zbliżeniu, możemy zobaczyć, że odbijają się w nich drzewa, samochody, a nawet chmury. Zjawisko wykorzystujące prąd konwekcyjny nazywane jest często mirażem (dokładniej mirażem dolnym).

Co to jest miraż i jak powstaje

Asfalt nagrzewany od promieni słonecznych zaczyna oddawać ciepło w postaci energii cieplnej, która sprawia, że powietrze bezpośrednio nad asfaltem jest rozedrgane. W wyniku tego powstaje lekki gaz (para wodna), która unosi się w górę, gdzie jest chłodniejsze powietrze. Tam ulega skropleniu.

Miniaturę kropelki przypominające mgłę dotykają powierzchni ziemi i wyglądają, jakby leżały na asfalcie tworząc kałuże. To dlatego odbijają się w nich elementy krajobrazu, ponieważ ich powierzchnia działa jak lustro. Później skroplona para unosi się do atmosfery, gdzie na wysokości kilku kilometrów tworzy obłoki.

Zjawisko wykorzystujące ruch konwekcyjny występuje w różnych miejscach. Jest to naturalny proces parowania ogrzanych przez słońce przedmiotów znajdujących się na powierzchni ziemi.

Zjawisko niebezpieczne dla kierowców

Miraż występujący w wyniku działania ruchu konwekcyjnego może być niebezpieczny dla kierowców, szczególnie w sytuacjach dużego zmęczenia. Zjawisko potrafi zniekształcać obraz, a także odbijać światło przez co może doprowadzić do oślepienia kierowcy. Zdarza się, że kierowca zauważy przeszkodę, której tak naprawdę nie ma i wykona niebezpieczny manewr, który w połączeniu ze zmęczeniem bywa mocno opóźniony. Może to skutkować zderzeniem z innym pojazdem lub po prostu spowodować niebezpieczną sytuację na drodze.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: upały | drogi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama