Tak wygląd inteligentne miasto przyszłości. Mieszkałbyś?

Japończycy budują prototypowe miasto, w którym spotkają się technologie sztucznej inteligencji, robotyki, bezemisyjnego transportu i energetyki opartej na wodorze oraz OZE. Do Woven City już niedługo wprowadzą się do niego pierwsi mieszkańcy. Wśród nich zamieszkają inżynierowie firmy oraz naukowcy z całego świata, którzy będą na miejscu opracowywać i testować nowe technologie. A to wszystko z widokiem na słynną górę Fuji.

article cover
Informacja prasowa (moto)

 Woven City (pol. Splot) to zarządzane cyfrowo, zsynchronizowane w sieci miasto przyszłości, w którym o dobre warunki życia dla ludzi i przyrody będą dbały najnowsze technologie. Miasto powstaje na terenach Toyota Higashi-Fuji Technical Center w prefekturze Shizuoka i zajmie powierzchnię 175 akrów. Zamieszka w nim około 2000 osób, w tym rodziny z dziećmi, osoby starsze i pracownicy Toyoty, a na jego terenie inżynierowie Toyoty oraz naukowcy z całego świata będą mogli testować w rzeczywistych warunkach swoje nowe technologie. Toyota zaprosi do współpracy instytucje naukowe i firmy, które będą zainteresowane prowadzeniem własnych badań w Woven City.

Woven City nie będzie makietą ani nowym ośrodkiem testowym, lecz w pełni funkcjonalnym miastem. Jego projekt od strony architektonicznej opracował słynny duński architekt Bjarke Ingels. To on jest twórcą takich konstrukcji jak World Trade Center 2 w Nowym Jorku, Lego House w Danii czy siedziby Google w Mountain View i w Londynie.

Miasto zostało pomyślane jako w pełni zrównoważony kompleks. Drogi wewnątrz Woven City zostaną podzielone na trzy kategorie - ulice dla samochodów, deptaki dla pojazdów osobistych i dla pieszych oraz promenady przypominające parki wyłącznie dla pieszych. Te trzy typy tras będą się wzajemnie przeplatały, tworząc optymalne środowisko do testowania pojazdów autonomicznych.

Do poruszania się po mieście zostaną dopuszczone wyłącznie autonomiczne, bezemisyjne środki transportu - będą to nie tylko samochody osobowe z napędem elektrycznym na wodór lub na baterie, ale także przypominające wagoniki, wielozadaniowe pojazdy Toyota e-Palette, które posłużą zarówno jako busy, jak i mobilne sklepy i punkty usługowe. W centrum Woven City powstanie plac, na którym będą się odbywały spotkania i publiczne imprezy. Obok niego zostanie zbudowany centralny park, zaś między apartamentowcami zaplanowano mniejsze, lokalne parki.

Newseria Lifestyle/informacja prasowa

Budynki są wznoszone głównie z drewna, co pozwoli ograniczyć emisję CO2. Ich konstrukcja łączy tradycyjne japońskie techniki spajania i obróbki drewna z nowoczesnymi metodami produkcji opartymi na pracy robotów. Dachy zostaną w całości pokryte panelami fotowoltaicznymi, które dodatkowo zasilą miasto, choć głównym źródłem prądu będą ogniwa paliwowe na wodór. W mieście zaplanowano dużo zieleni, zarówno charakterystycznej dla tego terenu, jak i roślin hydroponicznych.

Wykorzystanie wodoru w Woven City to nie jest kwestia przypadku. Toyota jest jednym z pionierów i największych promotorów technologii hybrydowych na świecie, ale do tej pory znalazła już wielu naśladowców wśród firm i państw na całym świecie. Wodór to ekologiczny sposób na magazynowanie energii i czyste paliwo, dlatego stanowi niezbędny element procesów dekarbonizacji. Technologie wodorowe znajdują coraz więcej zastosowań w transporcie drogowym, kolejowym i morskim, energetyce i przemyśle - zwłaszcza w tych branżach, które wymagają wysokich temperatur i do tej pory nie mogły się obyć bez węgla koksowniczego. Wodór stanowi dla niego czystą, wygodną alternatywę.

Połączenie w chmurze budynków, pojazdów, robotów i urządzeń osobistych mieszkańców umożliwi ich efektywną komunikację poprzez wymianę danych oraz system czujników. Jednocześnie takie złożone środowisko pozwoli testować i rozwijać sztuczną inteligencję. Apartamenty zostaną wyposażone w najnowsze technologie, takie jak roboty domowe, oparte na sztucznej inteligencji systemy badania stanu zdrowia domowników oraz inne rozwiązania poprawiające jakość życia. Toyota Research Institute, ośrodek badawczo-rozwojowy w USA, poświęca dużo sił i środków na rozwój robotów domowych i uczenie ich radzenia sobie z obowiązkami w zmiennym, często chaotycznym otoczeniu w ludzkich mieszkaniach, a Woven City będzie idealnym miejscem do ich dalszego doskonalenia.

Informacja prasowa (moto)

Woven City powstaje dzięki współpracy Toyota Motor Corporation oraz Woven Planet Holdings, należącej do Toyota Group spółki odpowiedzialnej za rozwój nowych technologii mobilności. Jego budowa rozpoczęła się w styczniu 2021 roku. Toyota nie zamierza poprzestać na tym jednym projekcie. Razem z formami Isuzu i Hino oraz władzami prefektury Fukushima rozpoczęła już prace koncepcyjne nad drugim eksperymentalnym miastem, którego funkcjonowanie będzie oparte na wodorze i technologiach wodorowych produkowanych w tym regionie. Kiedy prototypowe osiedle dla 300 tysięcy mieszkańców zostanie ukończone i dopracowane, stanie się wzorem dla kolejnych bezemisyjnych miast tego rodzaju, które powstaną w całej Japonii i pomogą w osiągnięciu do 2050 roku neutralności klimatycznej.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas