Strefa "Tempo 30" w niemal całym Paryżu

Od poniedziałku samochody w Paryżu poruszać się mogą z maksymalną prędkością 30 km/godz. - poinformowały stołeczne władze. Decyzja została podjęta w trosce o bezpieczeństwo na ulicach i środowisko.

Paryż stał się jednym z niemal 200 miast w całej Francji, w których obowiązuje ograniczenie prędkości do 30 km/godz. Podobne prawo drogowe obowiązuje już między innymi w Grenoble, Montpellier i Tuluzie - przypomina francuski dziennik "Le Figaro".

Ograniczenie nie będzie dotyczyć większych arterii, jak Pola Elizejskie, gdzie będzie można poruszać się z prędkością do 50 km/godz. Paryski ratusz podaje, że elementy sygnalizacji drogowej zostały odpowiednio zmodyfikowane, a fotoradary zainstalowane, jednak "Le Figaro" zwrócił uwagę, że do poniedziałku w rzeczywistości w całym mieście zainstalowano jedynie pięć radarów mierzących prędkość.

Reklama

Według danych opublikowanych na internetowej stronie miasta 59 proc. Paryżan pozytywnie opowiada się za zmianą, choć w mediach wielu mieszkańców stolicy ją krytykuje. Kierowcy aut dostawczych obawiają się wydłużenia dostaw do klientów, a taksówkarze ostrzegają, że nowe prawo zwiększy ceny przejazdów i zaszkodzi branży. 

Eksperci wskazują również, że samochody jeżdżące z prędkością 30 km/h emitują więcej spalin niż jeżdżące nieco szybciej - nie są bowiem konstrukcyjnie (przełożenia skrzyń biegów, prędkości obrotowe silników) przystosowane do tak tak powolnej jazdy.

Władze Paryża już od dawna walczą samochodami i ich kierowcami. Próbując ograniczać ruch, zamykano np. ulice. Jedynym efektem tych działań były większe korki - badania wykazały, że ruch w ogóle się nie zmniejszał, tylko kierowcy przenosili się zlokalizowane obok otwarte ulice.

Paryż zakazuje również ruchu starszych samochodów, zmuszając ludzi do kupowania nowych, na które przecież zużyty został szereg zasobów.

A co gorsza, śladem Paryża próbują podążać władze polskich miast. Absurdalności tym działaniom dodaje fakt, że w Polsce - poza Warszawą - żadne miasto nie posiada metra, które jest podstawą komunikacji miejskiej w zachodnich metropoliach zwalczających ruch samochodowy.

***

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Paryż
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy