Reklama

Starzec i babka przy autostradzie

Ponad 400 gatunków roślin znaleźli niemieccy botanicy wzdłuż trasy A40 w Zagłębiu Ruhry. Badania przeprowadzono przy okazji wielkiego pikniku na trasie. Naukowcy udowodnili przy okazji, że hasło imprezy "Martwa Natura na autostradzie A40" było nietrafione.

Wśród rzadkich okazów znalazły się m.in. starzec nierównozębny, malwa różowa, czy babka pierzasta.

W pobliżu autostrady żyje również pomurnik lekarski, zioło na reumatyzm, przyspieszające też gojenie ran. Babka pierzasta rośnie na słonych nadmorskich łąkach, ale najwyraźniej polubiła sól drogową tonami sypaną zimą. Starzec nierównozębny na babce wrażenia nie robi, ale na botanikach i owszem: na autostradę zawędrował z Południowej Afryki. Prawdopodobnie na oponach przywiozły go ciężarówki. W tym doborowym, roślinnym towarzystwie znalazła się również malwa różowa stosowana m.in. do barwienia win.

Reklama

70 naukowców, którzy w lipcu pojawili się na imprezie zorganizowanej przez Zagłębie Ruhry w kilka godzin zrobili więcej niż przez ostatnie lata. Wtedy głównie czaili się przy autostradach polując na korki lub wyrywając okazy roślin na stacjach benzynowych.

RMF

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje