Śmigaj bez "prawka"

W latach 80. w Polsce zapanował szał na motorynki. Dziś na drogach królują nowoczesne skutery.

Po co stać w korku, wydawać pieniądze na benzynę, jeśli można wsiąść na tańszy w eksploatacji skuter? Jeżeli nie masz prawa jazdy, nie stać cię na samochód, benzynę i stanie w korkach, możesz pomyśleć o zakupie skutera. W tym tygodniu radzimy, jak zabrać się do takiego zakupu.

Jak kupić skuter?

Radzi Magdalena Wolska, specjalista ds. sieci z firmy Euro Moto Trade, importera Piaggio, Vespa i Gilera:

- Skuter należy odpowiednio dobrać do oczekiwań, wieku i sylwetki użytkownika. Dla młodej osoby o niedużym wzroście należy kupić skuter z regulowaną wysokością siedzenia. Z kolei dla osoby mającej większe wymagania co do możliwości i osiągów polecam skutery sportowe. Maja chłodzone cieczą silniki o większej mocy i bez problemu radzą sobie z obciążeniem 2 osób, są większe. Łączą w sobie zalety skutera, prostotę i wygodę z emocjami sportowego motocykla.

Reklama

Jeżeli zamierzamy korzystać ze skutera do zimy, należy zwrócić uwagę, czy ma nawiewy ciepłego powietrza na nogi. Warto zwrócić uwagę, czy pojazd, na który się decydujemy, można wyposażyć w dodatkowe elementy typu owiewka, która ochroni nas przed zimnym powietrzem albo kufer, żeby przewieźć dodatkowy bagaż. Większość z oferowanych na rynku skuterów ma schowki na kask pod siedzeniem, dodatkowe przy kierownicy i haczyki do przewozu torby z zakupami.

Na rynku są skutery 2-suwowe i 4-suwowe. Polecam te pierwsze - maja większa moc silnika i są zdecydowanie zrywniejsze.

Na co zwrócić uwagę kupując skuter o poj. silnika 50 cm3

1. Parametry silnika

Jeżeli chcesz kupić skuter, na który nie jest wymagane prawo jazdy, zdecyduj się na silnik 50-centymetrowy. Takie skutery posiadają blokady silnika do prędkości 45 km na godzinę, dzięki czemu osoby dorosłe mogą jeździć na dowód osobisty, a 13-latek na podstawie karty motorowerowej. Zaletą takich pojazdów jest to, że nie trzeba stać w korkach i płacić za parkometry. Spalają tylko 3 l/100 km.

2. Części zamienne

Przy doborze skutera należy dużą uwagę zwrócić na jakość produktu i dostępność części. Sezon do jazdy na jednośladzie jest krótki, więc warto wybrać markę posiadającą rozwinięta część serwisową z łatwą dostępnością do części zamiennych.

3. Funkcjonalność

Skuter dostosuj do swoich potrzeb. Nie sugeruj się tylko wyglądem, a jego funkcjonalnością. Jeżeli zależy ci na pojeździe, którym pojedziesz na zakupy, przyjrzyj się, czy ma odpowiedni bagażnik i haczyk na torbę.

4. Dodatkowe koszty

Przy zakupie jednośladu pamiętaj o tym, że będziesz musiał pokryć koszty ubezpieczenia i rejestracji.

Dzień Dobry
Dowiedz się więcej na temat: skuter
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy