Rewolucyjny wynalazek z Polski!
Naukowcy z AGH pracują nad rozwiązaniem, dzięki któremu samochody będą zużywać mniej energii, kierowcy zaoszczędzą na paliwie, a środowisko zyska na zmniejszeniu zanieczyszczeń - informuje "Dziennik Polski".
Zespół młodych naukowców z Wydziału Inżynierii i Ceramiki znalazł sposób na wykorzystanie ciepła spalin samochodowych i poprawienie sprawności samochodów. "Mamy pomysł, jak choćby częściowo odzyskać energię, która bezpowrotnie ucieka do atmosfery" - przekonuje dr hab. inż. Krzysztof Wojciechowski.
Naukowcy z AGH współpracują z zespołem prof. Jerzego Merkisza z Instytutu Silników Spalinowych z Politechniki Poznańskiej nad opracowaniem koncepcji generatora termoelektrycznego, który byłby zainstalowany w układzie wydechowym silnika w celu zamiany odpadowego ciepła spalin na energię elektryczną. Rozwiązania, w szczególności dotyczące specjalnych materiałów termoelektrycznych zostały już zgłoszone do ochrony patentowej.
"Opracowywany przez nas generator wykorzystujący ciepło spalin mógłby docelowo zastąpić alternator samochodowy, służąc m.in. do ładowania akumulatora oraz zasilania różnych urządzeń elektrycznych w samochodzie, oświetlenia, podzespołów elektronicznych, radia" - wylicza dr hab. inż. Wojciechowski.
Wyeliminowanie alternatora i wytwarzanie energii elektrycznej w oparciu o odpadowe ciepło może pozwolić na zwiększenie sprawności układu napędowego samochodu, a tym samym na zmniejszenie zużycia paliwa oraz ograniczenie emisji spalin.