Reklama

Rekord w zawracaniu autem!

Ile potrzeba miejsca, aby zawrócić samochodem?

To oczywiście zależy od tego, jakim pojazdem zamierzamy wykonać ten manewr.

Z pewnością wiemy, że ilość potrzebnego miejsca nie może być mniejsza ani równa przekątnej samochodu. Musi być zatem większa, pozostaje tylko pytanie - o ile?

Odpowiedź na tak postawione pytanie nie jest prosta. Dużo zależy od zdolności kierowcy, wyczucia samochodu czy elektronicznych pomocy w rodzaju coraz powszechniejszych kamer cofania czy chociaż czujników odległości. Mało kto jednak będzie decydował się na wykonanie manewru jeśli będzie miał miejsca mniej niż metr.

Reklama

A ile miejsca potrzeba tak naprawdę? Kaskader Terry Grant udowodnił, że dużo mniej!

Manewr zawracania zwany J-turn polega na szybkiej jeździe do tyłu, błyskawicznym skręcie kierownicą, z równoczesną zmianą biegu z wstecznego na pierwszy lub drugi i szybkim odkręceniu kierownicy. Wszystko to odbywa się bez zatrzymania samochodu, a efektem jest poruszanie samochodu w tym samym kierunku, co na początku ale już przodem a nie tyłem.

Terry Grant wykonał ten manewr jadąc nowym renault twingo między barierami odsuniętymi od siebie o 378 cm. Tymczasem przekątna twingo to 370 cm, a więc w pewnym momencie samochód miał po obu stronach tylko po 4 cm luzu!

Wyczyn Granta został wpisany do księgi rekordów Guinessa.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rekord | potrzeba

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy