Reklama

Przejrzeć na oczy

Usunięcie zadrapań z szyby to niedrogi i prosty zabieg.

W każdym praktycznie samochodzie po pewnym czasie przednia szyba ulega drobnym zarysowaniom. Głównie w polu pracy wycieraczek, ponieważ na ich gumowych piórach zbierają się drobiny piasku i brudu. A ponieważ rzadko je usuwamy, każdy ruch wycieraczki w pierwszych kilku sekundach ich pracy można porównać do działania szlifierki. Po kilku latach szyba staje się porysowana i matowieje, co może ograniczać widoczność, zwłaszcza gdy słońce czy światła innych pojazdów padają wprost na przednią szybę.

By pozbyć się tego kłopotu, można albo wymienić szybę, albo spróbować ją spolerować.

Reklama

Polerowanie szyb ma jednak sens tylko wtedy, gdy rysy nie są za głębokie, a na powierzchni szyby nie występują inne uszkodzenia. Należy pamiętać, że nawet drobne odpryski czy tzw. pajączki powstałe wskutek uderzenia kamieniem wykluczają możliwość wypolerownia szyby samochodowej. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem jest wymiana szyby na nową. W popularnych pojazdach będzie to rozwiązanie tańsze niż usunięcie kilku uszkodzeń.

Trzeba też pamiętać, że urządzenie do szlifowania szkła może efektywnie pracować tylko na płaskiej powierzchni. Jeśli więc rysy występują na zaobleniach szyby (co w przypadku rys po wycieraczkach ma miejsce dość często), to szlifierka nie poradzi sobie z ich usunięciem. Podobnie jest z szybami bocznymi, które w większości samochodów nie są płaskie. W praktyce nie nadają się one do polerowania. Trzeba mieć też na względzie, że każde polerowanie to zdjęcie (usunięcie) jednej z warstw szyby. W przypadku szkła ma to ogromne znaczenie, bo za głębokie wypolerowanie może zniekształcać widok przez szybę. Na pewno wpłynie też na załamywanie się światła i powstanie efektu opalizacji. Dlatego też zawsze lepiej jest wcześniej odwiedzić dobry serwis zajmujący się szybami i poprosić pracownika o opinię, czy warto polerować szybę, czy nie.

Ile to kosztuje

Polerowanie rys na przedniej szybie to wydatek 70-100 zł. W większości przypadków o możliwości polerowania można dowiadywać się w serwisach, które wymieniają szyby samochodowe.

Na stacjach benzynowych i w sklepach motoryzacyjnych można kupić mleczka, dzięki którym można samodzielnie, ręcznie próbować polerować powierzchnię szyby. Jeśli zdecydujemy się na ich zastosowanie, warto najpierw przeprowadzić próbę w miejscu mało widocznym.

Preparat Turtle Wax Glass Clean do czyszczenia szyb kosztuje ok. 25 zł.

Preparat Turtle Wax Glass Polish do polerowania szyb kosztuje ok. 37 zł.

tygodnik "Motor"
Dowiedz się więcej na temat: OCZ | zabiegi | szyba | szyb | oczy | szyby

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy