Opłaciłeś obowiązkową daninę za radio w aucie? Nie? To zapłacisz 30 razy tyle

Abonament RTV za radio w samochodzie zgodnie z prawem należy zapłacić tak jak za każdy inny odbiornik. Których kierowców to dotyczy i ile wynosi opłata?

Niewielu kierowców zdaje sobie sprawę, że istnieje obowiązek uiszczania abonamentu RTV za radio samochodowe. Dyskusja na temat słuszności takiej opłaty zawsze wywołuje zażarte dyskusje i wojnę na argumenty. Bez względu na siłę przeciwników tej opłaty, taki obowiązek istnieje.

Abonament RTV za radio w samochodzie - kto musi płacić?

Na początek dobra wiadomość - niektóre osoby są zwolnione z obowiązku opłaty abonamentu RTV za radio w samochodzie. To dlatego, że ustawa zwalnia z podatku wszystkie osoby, które opłaciły już abonament za radioodbiorniki i telewizory posiadane w domu.

To głównie przedsiębiorcy muszą uiszczać taką daninę za sam fakt posiadania radioodbiornika w samochodzie. Jeśli w ramach prowadzonej działalności gospodarczej został uwzględniony samochód - nie ma możliwości uniknięcia takiej opłaty. Abonament RTV za radio samochodowe jest obowiązkowy.

Reklama

Ile kosztuje abonament RTV za radio w samochodzie?

Stawki abonamentu wynoszą 7,50 zł za jeden miesiąc, ale przewidziano promocje przy płatności za kilka miesięcy lub cały rok z góry. W ten sposób jednorazowa opłata za dwa miesiące wynosi 14,60 zł, za kwartał zapłacimy 21,60 zł, za pół roku 42,80 zł, a za cały rok z góry - 81 zł. Najkorzystniej jest zatem opłacić abonament za cały rok z góry.

Każdy przedsiębiorca powinien mieć świadomość, że posiadanie w siedzibie firmy telewizora, który ma możliwość odbierania sygnału RTV, wiąże się z koniecznością zapłaty większego abonamentu. Całoroczna danina wynosi wtedy 264,60 zł lub 24,50 zł miesięcznie.

Pojawiają się pytania, co z samochodami, które formalnie nie należą do przedsiębiorcy, ponieważ są wynajmowane lub leasingowane? W takiej sytuacji należy sprawdzić umowę, którą zawarto z firmą zajmującą się finansowaniem lub wynajmem długoterminowym.

W tej sytuacji są dwa rozwiązania. Takie firmy powinny co do zasady uiszczać opłaty za abonament RTV, gdy samochód jest wyposażony w radio. Jednak mogą ten obowiązek przenieść na wynajmującego. Wystarczy odpowiedni zapis w umowie, który precyzuje tę kwestię.

Nieopłacony abonament RTV za radio w samochodzie - jaka kara?

Za nieopłacony abonament RTV za radio w samochodzie można dostać karę. Kontrolerzy Poczty Polskiej mogą w każdej chwili sprawdzić, czy samochód należący do przedsiębiorcy jest wyposażony w takie urządzenie. Mają do tego odpowiednie uprawnienia, a zgodnie z wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego z 12 marca 2015 roku, II GSK 208/14 w zgodzie z art. 2 ust. 2 ustawy z 2005 r. o opłatach abonamentowych domniemywa się, że osoba, która posiada odbiornik radiofoniczny lub telewizyjny w stanie umożliwiającym natychmiastowy odbiór programu, używa tego odbiornika.

W takiej sytuacji żadna argumentacja nie uchroni przed karą. Zgodnie z przepisami wysokość kary to 30-krotność miesięcznej raty. Do tego dochodzi także konieczność zapłacenia zaległych składek za abonament.

Jednak prawdopodobieństwo kontroli zestawiona z wysokością kary powoduje, że wielu kierowców ma bardzo luźne podejście do kwestii opłacania tej daniny na rzecz państwa.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: abonament rtv | samochód | radio samochodowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy