Odszkodowanie za rzeczy skradzione z auta?

Ubezpieczenie AC nie zapewnia pełnej ochrony przed okradzeniem auta. Za jakie utracone rzeczy należy się odszkodowanie, a kiedy nie można liczyć na odzyskanie pieniędzy?

Ubezpieczeniem AC objęty jest samochód wraz z wyposażeniem - i to niekoniecznie fabrycznym. Po okradzeniu auta można więc liczyć na rekompensatę za poniesione straty. Nie jest to jednak zasada bezwarunkowa. Spośród elementów, które "giną" najczęściej w wyniku kradzieży tylko niektóre - i to w określonych przypadkach - są objęte ubezpieczeniową ochroną. Ogólna zasada brzmi: na zwrot kosztów można liczyć w przypadku standardowego wyposażenia auta i akcesoriów montowanych w nim na stałe i ujętych w podpisanej polisie.

Co pokryje polisa

Koła

W razie kradzieży można liczyć na zwrot pieniędzy za opony i koła. Trzeba jednak przypilnować, aby w umowie uwzględniono niestandardowe koła, np. z aluminiowymi felgami.

Reklama

Kołpaki

Niby banalna rzecz, ale kradzież oryginalnych kołpaków bywa kosztowna. O ile ich wartość przekracza ustalone minimum (zwykle jest to ok. 500 zł), szkodę można rozliczyć z polisy.

Wyposażenie standardowe

Takie przedmioty jak gaśnica, trójkąt czy narzędzia są objęte ochroną, o ile ich wartość przekroczy ustaloną kwotę minimalną.

Zestaw audio

Niezależnie od tego, czy radio jest fabryczne, czy nie, w razie kradzieży można liczyć na polisę AC. Warunek: sprzęt był odpowiednio zabezpieczony (np. rzez zdjęcie panelu).

Czego nie pokryje polisa

Bagaż

Kradzież bagaży jest wyłączona z ochrony autocasco. Co ciekawe, zniszczenie bagaży - np. w trakcie kolizji drogowej - daje już podstawę do ubiegania się o rekompensatę za utracone przedmioty od ubezpieczyciela.

Kamera pokładowa

Kamery pokładowe, podobnie jak np. nawigacje nie są montowane na stałe w aucie i to wyklucza objęcie ich ochroną ubezpieczenia autocasco od kradzieży.

Portfel

Z polisy AC nie uzyska się rekompensaty za skradzione z auta pieniądze, niezależnie od wysokości poniesionych strat. Uwaga: jeśli "zginie" całe auto, a w środku będą jego dokumenty, właściciel nie otrzyma pieniędzy z AC.

Telefon

Komórka zostawiona w aucie nie jest objęta ochroną AC, podobnie jak akcesoria do telefonu zamontowane na stałe, o ile te nie zostały wskazane podczas zawierania umowy.

Tekst: Bartosz Zienkiewicz, zdjęcie: Andrzej Bieńkowski


Motor
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy