Reklama

"Kryminalna" i primera

Magda Schejbal, grająca Basię Storosz w serialu "Kryminalni", na stałe związana z Teatrem na Woli, przez sentyment jeździ nissanem primerą z 2001 roku.

Dla aktorki Magdy Schejbal samochód był, w pewnym okresie jej życia, na wagę złota. Od niego zależał każdy dzień,gdyż duża liczba obowiązków zawodowych wymagała szybkiego przemieszczania się i dotarcia wszędzie na czas.

Jednak samochód to nie tylko narzędzie pracy, to także przyjemność. Jazda samochodem uspokaja aktorkę, daje jej poczucie wolności, możliwość wyłączenia się i niemyślenia o sprawach codziennych, wtedy interesuje ją tylko droga. - Zrobiłam prawo jazdy, złapałam bakcyla i tak już zostało. Mam to po ojcu, który jest bardzo dobrym kierowcą i lubię z nim jeździć, ale nie ukrywam, iż obecnie wolę sama siedzieć za kierownicą - mówi aktorka.

Reklama

Z każdym ze swoich aut wiele przeżyła. Z obecnym, jak sama mówi, jest związana od 4 lat. Jest to srebrny nissan primera z 2001 roku, z silnikiem 1,8 l. Ze specjalnych udogodnień ma tylko klimatyzację, która w upalne dni jest niezastąpiona. - To typowy samochód miejski, nie żaden rarytas. Sprawdza się w każdych warunkach. Moja rodzina miała różne doświadczenia i perypetie samochodowe. Począwszy od małego fiata, poprzez zastawę, poloneza caro, alfę romeo, aż po nissany, którymi jeździmy do dziś. Mój pierwszy własny samochód to był właśnie 11-letni nissan primera, którego kupiłam od mojego ojca, zaraz po zrobieniu prawa jazdy. Zawsze z sentymentem go wspominam, gdyż wiele ze mną przeżył, wiele też widział. Dzięki pasji kierowcy zwiedziłam wiele dziwnych miejsc w Polsce i gdyby nie to, to pewnie nigdy bym się tam nie znalazła - konstatuje pani Schejbal.

Jeśli chodzi o zakup nowego auta, to jeszcze się nie zastanawiała, ale spośród wszystkich aut, a zwłaszcza nissanów, jedyne, które ją fascynują, to terenowe, m.in. nissan patrol i X-Trail. - Pewnie kolejny to będzie terenówka. Lubię duże samochody. Nigdy nie miałam małego auta. W dużym czuje się pewniej, choć może za kierownicą wyglądam jak dziewczyneczka. Kiedyś ojciec zrobił mi zdjęcie w mojej primerze - widać na nim tylko moją małą głowę - śmieje się aktorka.

Jeśli chodzi o ocenę innych kierowców, to według Magdy Schejbal Polacy, niestety, w większości jeżdżą bezmyślnie i bez wyobraźni. - Najbardziej w zachowaniu innych użytkowników dróg denerwuje mnie ich mała czujność i nieliczenie się z innymi. Polacy generalnie jeżdżą szybko, ale, niestety, nie kontrolują prędkości. Trzeba wiedzieć, kiedy można wdepnąć, a kiedy trzeba przystopować.

Obcokrajowcom przyjeżdżającym do nas trudno się połapać. Polakowi za granicą też. Wielkie miasta w naszym kraju są zupełnie nie przystosowane do takiego natężenia ruchu jak na Zachodzie. Może dlatego większość Polaków jeździ jak chce i parkuje gdzie chce. Nie potrafią też korzystać z mapy. Nie chcą lub nie umieją, a to takie udogodnienie podczas podróży i poruszania się np. w obcym mieście. Wiem bo sama, choć mam dobre rozeznanie w terenie, często korzystam z mapy - mówi pani Magda.

Natomiast temat stanu polskich dróg to dla Magdy Schejbal temat rzeka. - To jest temat jak te drogi, można to nazwać - Pyza na polskich dróżkach. Najbardziej mnie wkurza, że przez złą politykę i brak nakładów na naprawy nawierzchni jezdni my, kierowcy, tracimy pieniądze na niepotrzebne naprawy np. podwozia lub innych części. Jakość dróg określa też czas podróżowania. Dla przykładu trasa Warszawa-Wrocław - a stamtąd pochodzę i często bywam - to dla podróżnych potworna strata czasu, wiele kłopotów i nerwy. Mam nadzieję, że może kiedyś to się zmieni i jazda po polskich drogach będzie naprawdę wielką przyjemnością - konstatuje aktorka.

Nissan primera 1.8 2001 rok

Pojemność skokowa [ccm] 1769

Moc maks. [kW (KM)] przy [obr./min] 85 (116) przy 5600

Maks. moment obrotowy [Nm] przy [obr./min] 163 przy 4000

Skrzynia biegów 5-biegowa manualna

Masa własna/całkowita [kg] 1250/1810

Dł. x szer. x wys. [mm] 4567x1760x1482

Pojemność bagażnika [l] 490

Prędkość maks. [km/h] 196

0-100 km/h [s] 11,0

Średnie zużycie paliwa [l/100 km] 7,4

Zużycie paliwa: cykl miejski/pozam. [l/100 km] 9,6/6,1

Autobit
Dowiedz się więcej na temat: maks | aktorka | Nissan Primera | Nissan

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy