Jest praca w policji. W ogłoszeniu podali zarobki „na rękę”

Praca w policji to marzenie wielu osób. Wstąpienie w szeregi mundurowych wcale nie jest takim łatwym zadaniem. Sprawdzamy, ile zarabiają policjanci oraz jakie warunki trzeba spełnić, żeby dołączyć do tej formacji mundurowej?

Z czego składa się wynagrodzenie policjanta?

Praca w policji, podobnie jak w przypadku innych zawodów, ma zróżnicowane zarobki uzależnione od szeregu czynników. Ważne jest wynagrodzenie zasadnicze, które jest zależne od zaszeregowania, dodatek stażowy oraz dodatki służbowe (funkcyjne) za stopień.

Funkcjonariusze policji mogą również liczyć na mundurówkę, czyli nagrodę roczną - "trzynastkę". Do tego dochodzą jeszcze inne świadczenia w ramach systemu socjalnego. Wszystkie składowe podzielone przez dwanaście miesięcy dają prawdziwe wynagrodzenie, jakie otrzymuje policjant.

Przykładowe zarobki w policji

W pierwszej grupie zaszeregowania funkcjonariusz (kursant), który przebywa na szkoleniu podstawowym zarabia średnio 3539 zł netto. Ma do tego zapewnione zakwaterowanie i wyżywienie. Jeśli jest to osoba, która nie ukończyła 26 roku życia, wypłata wynosi wtedy 3666 zł.

Reklama

Po zakończeniu szkolenia kursant zostaje mianowany policjantem w drugiej grupie zaszeregowania. Jego zarobki wzrastają wtedy do 4228,52 zł netto lub 4611,52 zł netto w przypadku wieku do 26 roku życia.

Wraz z doświadczeniem i pokonywaniem kolejnych szczebli zawodowych rośnie uposażenie. Na stanowisku referenta w trzeciej grupie zaszeregowania, średnie wynagrodzenie wynosi 4673,46 zł netto oraz 5106,46 zł dla osób w wieku do 26 roku życia. 

Stanowisko dzielnicowego lub kontrolera ruchu drogowego to już czwarta grupa zaszeregowania. Taki policjant zarabia już średnio 5055,83 zł netto lub 5531,83 zł (do 26. roku życia).

Tak wyglądają zarobki na początku kariery w policji na przykładzie wynagrodzeń w województwie dolnośląskim. Wraz z upływem lat i kolejnymi awansami zarobki mogą być jeszcze wyższe. 

Jakie warunki trzeba spełnić, żeby być policjantem?

Żeby myśleć o pracy w policji, trzeba spełnić szereg wymagań formalnych. Służbę w policji może pełnić:

  • obywatel polski o nieposzlakowanej opinii;
  • który nie był skazany prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe;
  • korzystający z pełni praw publicznych;
  • posiadający co najmniej średnie wykształcenie; 
  • posiadający zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych, podległych szczególnej   dyscyplinie służbowej, której gotów jest się podporządkować;
  • dający rękojmię zachowania tajemnicy stosownie do wymogów określonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych.

Jak wygląda proces rekrutacji do policji?

Po spełnieniu powyższych warunków można dołączyć do policji. Po złożeniu podania do odpowiedniej komórki ds. doboru w danej komendzie wojewódzkiej lub stołecznej. Następne etapy rekrutacji nie są łatwe.

Kandydatów czeka test wiedzy obejmujący 40 pytań z zakresu funkcjonowania policji oraz test sprawności fizycznej. Zaliczenie wymaga pokonania sprawnościowego toru przeszkód w czasie nieprzekraczającym 1 minuty 41 s. Podczas testu jest sprawdzana szybkość, zwinność, siła i wytrzymałość. Ostatnim etapem jest badanie psychologiczne i osobowościowe. 

***


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: praca w policji
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy