Czy warto postawić na opony niskoprofilowe?

Wybierając opony do swojego auta mamy przed sobą ogrom marek, modeli i rozmiarów. Każdy samochód posiada pewien zakres rozmiarów opon, które są dla niego dedykowane. Niemniej jednak producenci pozostawiają w tym względzie pewną dowolność. W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się opony o niskim profilu. Szczególnie w przypadku aut o charakterystyce sportowej. Warto zatem dowiedzieć się o nich nieco więcej.

W jakich samochodach sprawdzają się opony niskoprofilowe?

Jak pokazuje praktyka, opony o niskim profilu stosowane są przede wszystkim w autach klasy średniej oraz wyższej. Szczególnie dużą popularnością cieszą się wśród kierowców aut sportowych oraz fanów tuningu. Ten rodzaj opony dodaje drapieżnego charakteru. Cechą charakterystyczną opon niskoprofilowych jest mała odległość od krawędzi felgi do powierzchni drogi w stosunku do szerokości opony. Warto zastanowić się czy oprócz poprawy wyglądu ma to wpływ na specyfikę jazdy.

Jakie są zalety opon niskoprofilowych?

Opony niskoprofilowe mają jednocześnie dosyć dużą szerokość. To sprawia, że opona styka się z nawierzchnią większą powierzchnią. Ma to bezpośrednie przełożenie na zachowanie auta na suchej nawierzchni. W czasie hamowania oraz pokonywania zakrętów można zauważyć lepszą przyczepność samochodu do nawierzchni. Niski profil opony powoduje zwiększenie jej sztywności. Ma to bardzo duże znaczenie w czasie dynamicznej jazdy i przy szybkim pokonywaniu zakrętów. Parametry opony o niskim profilu sprawiają, że kierowca zyskuje dużo większą kontrolę nad pojazdem. Dużo łatwiej może przewidzieć zachowanie auta.

Reklama

Podczas jazdy na oponach o niskim profilu w mniejszym stopniu odczuwane są tzw. przechyły boczne. Opona niskoprofilowa w połączeniu z felgą o dużej średnicy daje naprawdę niesamowity efekt wizualny. Wpływa tym samym na atrakcyjność całego pojazdu.

Jakie są wady opon niskoprofilowych?

Jak każdy produkt, również opony niskoprofilowe mają pewne wady. Co prawda dają lepszą kontrolę nad autem, ale jednocześnie mogą nieco obniżać komfort podróżowania. Mała odległość felgi od powierzchni drogi sprawia, że opona czasem gorzej "wybiera" wszystkie nierówności. Opony niskoprofilowe słabiej tłumią hałas i drgania. Wymaga to szczególnej uwagi podczas jazdy po nierównej drodze.

Szukając opon do auta o sportowej charakterystyce, z pewnością warto zastanowić się nad wyborem opon niskoprofilowych. Szeroki asortyment tego typu produktów można znaleźć na stronie https://plusgum.pl/. Podejmując decyzję, warto jednak kierować się zaleceniami producenta danego pojazdu.

.
Dowiedz się więcej na temat: opony | auto | samochód | zima | sportowe | jazda
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy