9 cech dobrej kamery samochodowej – jak wybrać wideorejestrator?

Jak wybrać najlepszą kamerę samochodową? Na co zwrócić uwagę w tym sprzęcie? Co sprawia, że jeden rejestrator nagrywa piękny obraz, a drugi pikselozę? Właśnie tego dowiesz się z poniższego artykułu.

Jak wybrać najlepszą kamerę samochodową? Na co zwrócić uwagę w tym sprzęcie? Co sprawia, że jeden rejestrator nagrywa piękny obraz, a drugi pikselozę? Właśnie tego dowiesz się z poniższego artykułu.

Kamery samochodowe, zwane też rejestratorami trasy lub wideorejestratorami, to niezwykle pożyteczny sprzęt. Dzięki niemu uwiecznisz swoją podróż czy rozstrzygniesz drogowe spory.

Trzeba jednak wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy zakupie kamery samochodowej. Przygotowałem dla Ciebie 9 najważniejszych cech tego sprzętu.

Wysoka rozdzielczość (ale nie za wysoka!)

Praktycznie każdy ranking kamer samochodowych pokazuje, że nawet tanie rejestratory muszą oferować przynajmniej Full HD (1920 × 1080 pikseli).

Im wyższa rozdzielczość, tym więcej dobrze widocznych szczegółów. Obraz staje się ostrzejszy, pełen detali i pozbawiony deformacji obrazu.

Producenci coraz częściej oferują Quad HD, a więc 2560 × 1440 px. Bardzo wysoka jakość, dzięki której bez problemu zidentyfikujesz tablice rejestracyjne nawet szybko jadącego samochodu.

A o co chodzi ze zbyt wysoką rozdzielczością? Mowa o 4K, które w kamerkach samochodowych niekoniecznie jest potrzebne.

Dlaczego? Ponieważ przy 4K drastycznie wzrasta cena rejestratora jazdy, a pliki zajmują dużo więcej miejsca, więc musisz kupić bardzo pojemną kartę pamięci (kolejny wydatek).

Następna sprawa jest taka, że 4K często jest sztucznie zawyżane poprzez interpolację. No właśnie, to kolejna cecha do omówienia.

Brak interpolowania obrazu (czyli dobry sensor optyczny)

Rozdzielczość interpolowana to, inaczej mówiąc, rozdzielczość sztucznie zawyżona. Jak? Poprzez dokładanie fałszywych pikseli wygenerowanych na podstawie tych prawdziwych. Są podobne, ale nie nagrane, a sztucznie dołożone do obrazu.

Przez to nocne nagrania są bardziej ziarniste i w ogóle widać większą pikselozę.

Gwarancją braku tej sztuczki jest dobra optyka, a konkretniej sensor, obiektyw i chipset. W produkcji sensorów do kamerek słynie Sony. Mając przetwornik tej firmy, kamerka nie musi interpolować rozdzielczości, aby nagrywać ładny obraz.

Dokładając do tego chipset firmy Novatek oraz kilkusoczewkowy szklany obiektyw, masz gwarancję jakości.

Wysoka płynność nagrań

A więc liczba klatek na sekundę. Im ich więcej, tym obraz staje się płynniejszy. Standard to 30 klatek, choć najlepsze kamery samochodowe potrafią zagwarantować 60 i to nawet przy wysokiej rozdzielczości.

Dlaczego to w ogóle takie ważne? Aby zatrzymując film i spoglądając na dany kadr, móc odczytać szczegóły, np. numer tablicy rejestracyjnej.

Przysłona wysokiej jakości

Przysłona przepuszcza światło, a im tego światła więcej, tym lepiej, szczególnie podczas nagrywania trasy po zmroku.

Na rynku kamerek pojawiają się właściwie 3 wartości tego elementu. f/2.0, f/1.8 oraz f/1.6. Im niższa wartość, tym lepiej, więc f/1.6 jest tu najlepszym rozwiązaniem. Przechwyci sporo światła, aby rozjaśnić obraz.

Szerokie pole widzenia

Co najmniej 130 stopni, a najlepiej 170 lub nawet 180. Dzięki temu nagrywasz nie tylko przestrzeń bezpośrednio przed maską auta, ale też spory kawałek po bokach (czyli sąsiednie pasy ruchu bądź pobocze).

Kondensator zamiast akumulatora

Co daje? Wysoką odporność zarówno na minusowe temperatury, jak i te skrajnie wysokie. Wideorejestrator może pracować w różnych warunkach i nic mu się nie stanie. Prawidłowo nagra Twoją eskapadę.

Czuły G-Sensor


G-Sensor to czujnik przeciążeń. Wykrywa wstrząsy i uderzenia. Wtedy zabezpieczenia nagranie z danym fragmentem, aby nie zostało nadpisane. Ważna sprawa w awaryjnych sytuacjach, gdy doszło do kolizji, a nagranie ma stanowić ważny dowód przed policją czy sądem.

Solidny system mocowania

Przyssawka lub taśma ma solidnie przytwierdzać kamerkę do szyby lub deski rozdzielczej. Upadek rejestratora podczas jazdy (szczególnie jeżdżąc po dziurawych jezdniach, których u nas pełno) zdenerwuje każdego kierowcę.

Funkcje dodatkowe

Są zależne od tego, czego oczekujesz, ale większość się przydaje. O czym mowa? O trybie parkingowym, module GPS, Wi-Fi i dedykowanej aplikacji, alarmach i asystentach (np. pasa ruchu) czy bazie fotoradarów.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Powyższe cechy są niezwykle istotne. Patrząc na nie, wybierzesz dobrą kamerę samochodową do nagrywania w zróżnicowanych warunkach pogodowych i oświetleniowych.

Oprócz tego są pewne miłe dodatki, np. ładowarka samochodowa z dodatkowym portem USB, kodek, który kompresuje nagrania, ale nie obniża ich jakości, przydatne akcesoria w zestawie czy czytelny wyświetlacz z przejrzystym menu.

Mając taki komplet zalet, wideorejestrator sprosta Twoim oczekiwaniom!

.
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy