Znamy cenę opla ampery

Na zeszłorocznym salonie w Genewie Opel zaprezentował oficjalnie amperę, czyli auto o napędzie elektrycznym.

Samochód pokazano w wersji produkcyjnej, jednak przez kolejne półtora roku nie doczekaliśmy się wdrożenia tego modelu do produkcji.

Wreszcie dziś, Opel podał do wiadomości europejskie ceny tego pojazdu. W krajach strefy euro za amperę trzeba będzie zapłacić przynajmniej 42 900 euro, z tym, że z uwagi na różne poziomy wyposażenia, ceny w poszczególnych państwach mogą się nieco różnić.

Polskie ceny ampery nie są jeszcze znane, mają zostać podane w najbliższym czasie. Z prostego przeliczenia wynika jednak, że w naszym kraju za amperę trzeba będzie zapłacić przynajmniej 170 tys. zł. To około 10 tysięcy więcej, niż wynosi cena elektrycznego mitsubishi i-MiEV, ale warto pamiętać, że opel jest zaliczany do segmentu kompaktów, a elektryczne mitsubishi to auto miejskie.

Reklama

Opel ampera, czyli europejska odmiana chevroleta volt, jest napędzana silnikiem elektrycznym o mocy 111 kW (150 KM), który czerpie energię z baterii litowo-jonowych o pojemności 16 kWh. Umożliwiają one przejechanie do 80 km, a ich ładowanie odbywa się za pomocą zwykłej sieci elektrycznej. Proces ładowania do pełna ma trwać trzy godziny.

Ponadto samochód posiada mały silnik spalinowy wykonany w technologii FlexiFuel, co oznacza, że może pracować na benzynie i etanolu E85.

W odróżnieniu od już sprzedawanych samochodów hybrydowych nie napędza on kół, ale wytwarza energię dla jednostki elektrycznej (pracuje więc jako generator). Dzięki niemu zasięg samochodu rośnie do ponad 500 km.

Silnik elektryczny dostarcza, niezależnie od obrotów, 370 Nm momentu obrotowego. Dzięki temu ampera przyspiesza do 100 km/h w zaledwie 9 sekund. Za to prędkość maksymalna jest relatywnie niska i wynosi 161 km/h.

Badania przeprowadzone w Niemczech wskazują, że 80 procent kierowców przejeżdża nie więcej niż 60 km dziennie. Przy takim sposobie eksploatacji auto może obywać się zupełnie bez benzyny.

Oczywiście, są i minusy. Rozmiary baterii powodują, że opel mimo dużego nadwozia (długość 440 cm, szerokości 180 cm, wysokość 143 cm, rozstaw osi 267 cm) jest tylko czteroosobowy, a pojemność bagażnika to 301 litrów. Nie ujawniono również masy pojazdu.

Zamówienia na amperę można już składać na specjalnie uruchomionej stronie internetowej. Pierwsze auta trafią do klientów w czwartym kwartale przyszłego roku.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: samochód | auto | Opel | Opel Ampera
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy