Reklama

Toyota przed Skodą

Wśród liderów zanosi się na małą rewolucję. Toyota wyprzedziła Skodę. Na którym miejscu jest Fiat? Dobre pytanie... Toyota, drugi na świecie producent aut, konsekwentnie pnie się do góry w światowych rankingach sprzedaży.

Nie inaczej jest w Polsce, gdzie 2004 r. Japończycy zakończyli na trzecim miejscu - tuż za Fiatem i Skodą. Ten rok rozpoczął się dla firmy jeszcze lepiej. Toyota sprzedała w styczniu 3257 samochodów wobec 3042 w ubiegłym roku. Tym samym wyprzedziła Sodę, od kilku lat wicelidera rankingów. Według Skoda Auto Polska, Czesi sprzedali w styczniu 2723 pojazdy wobec 3965 w ubiegłym roku.

- Bardzo dobrze sprzedawały się samochody objęte promocją. Nowe auta będą droższe, ale sadzę, że klienci nie odwrócą się od naszych salonów. Mamy zanadrzu wiele niespodzianek - zapewnia Jan Okulicz-Kozaryn, rzecznik Toyoty.

Tajemniczy Fiat

A gdzie w tym wszystkim jest Fiat, niemal już etatowy lider sprzedaży w kategorii samochodów osobowych? Mimo że minął już pierwszy tydzień lutego, Włosi nadal nie podają informacji dotyczących styczniowej sprzedaży. Wśród konkurencji pojawiły się nawet głosy, że Fiat mógł zostać zdetronizowani przez Toyotę.

Reklama

- Nie zakończyliśmy jeszcze liczenia i sprawdzania wyników naszej styczniowej sprzedaży. Prawdopodobnie będziemy nimi dysponowali w czwartek - stwierdził w rozmowie z "PB" Fabrice d'Arche, dyrektor handlowy Fiat Auto Poland.

Wieje pesymizmem

Według wciąż niepotwierdzonych informacji, styczeń tego roku był najgorszym od kilku ostatnich lat. Do klientów trafiło około 22 tys. samochodów osobowych wobec ponad 29 tys. w ubiegłym roku. Dlaczego auta sprzedają się tak słabo? Analitycy i producenci obwiniają masowy napływ samochodów używanych (ponad 800 tys. w 2004 r.) oraz wciąż niekorzystne przepisy VAT, uniemożliwiające odliczenia podatku.

Porozmawiaj na Forum.

Puls Biznesu

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: fiat

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje