Reklama

Sprzedaż trochę lepsza!

Dziś prezentujemy kolejny raport firmy SAMAR zawierający wstępne informacje na temat sprzedaży samochodów osobowych w czerwcu bieżącego roku. Po raz kolejny sprzedaż nieznacznie wzrosła. W stosunku do maja wzrost wyniósł 3,03%, czyli o 814 sztuk więcej. Nie jest to być może wzrost duży, ale zważywszy na bieżącą sytuację można powiedzieć stabilny. Ważnym jest również fakt, iż w stosunku do czerwca 2001 roku spadek wyniósł 14,55% i był to najniższy poziom spadku z dotychczas notowanych.

Spadek wyników skumulowanych od początku roku wyniósł 19,72%. Po raz pierwszy od wielu miesięcy poziom spadku zszedł poniżej 20%. Utrzymanie dotychczasowego trendu w przyszłości pozwoliłoby na odrobienie części strat w stosunku do roku 2001. Czy uda się uzyskać poziom sprzedaży z tego roku jeszcze nie wiadomo. Niewątpliwie czynnikami wspomagającymi byłyby nowe przepisy, które zostaną wprowadzone przez Ministra Infrastruktury. Do poprawy sytuacji mogą się także przyczynić nowości wchodzące na rynek.

Godnym podkreślenia jest fakt, iż zarówno spadek sprzedaży Fiata, jak Daewoo zmniejsza się. Na ile jest to wynikiem ograniczeń w imporcie, a na ile bardzo dobrą ofertą trudno jeszcze powiedzieć. Niewątpliwie ograniczenia te przyczyniają się do wzrostu cen na rynku wtórnym, a to z jednej strony ułatwia proces wymiany pojazdów, z drugiej zaś poowoduje że oferta polskich producentów staje się coraz bardziej konkurencyjna (nie tylko nowy pojazd, coraz lepiej wyposażony i w dobrej cenie, ale także z gwarancją dającą poczucie bezpieczeństwa i ograniczającą ewentualne wydatki na naprawy).

Niewątpliwie należy również podkreślić pozycję Forda. Producent ten znajdujący się jeszcze niedawno w ogonie czołówki, dziś w szybkim tempie nadrabia straty. Wzrost sprzedaży o ponad 30% jest jednym z najwyższych w pierwszej dziesiątce najlepiej sprzedawanych marek, a przecież Ford ma ofertę ograniczoną tylko do dwóch modeli (osobowe). Po wprowadzeniu na rynek nowej Fiesty, sytuacja tego producenta może się jeszcze bardziej poprawić. Pierwsze miejsce w rankingu firm o największych przyrostach sprzedaży (pierwsza dziesiątka najlepiej sprzedających firm) zajęła Toyota, ze wzrostem 31,71%.

Wyniki ostateczne zostaną opublikowane przed 20 lipca i miejmy nadzieję, że potwierdzą one dzisiaj prezentowane trendy.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy