Reklama

Sąd: oddać akcyzę!

Przed sądem w Lublinie zapadł dzisiaj wyrok, który z pewnością zainteresuje tysiące Polaków, którzy sprowadzili od maja ubiegłego roku samochody i byli zmuszeni opłacić akcyzę.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie orzekł w środę, że Urząd Celny w Lublinie bezprawnie pobrał od osoby prywatnej opłatę akcyzową od używanego samochodu sprowadzonego do Polski z Belgii i uchylił decyzję tego urzędu, odmawiającą zwrotu pobranej akcyzy.

Sąd uznał, że polskie przepisy nakazujące pobieranie akcyzy od używanych samochodów sprowadzanych z krajów Unii Europejskiej są sprzeczne z prawem unijnym zakazującym dyskryminacji towarów na obszarze UE.

"Nasze przepisy, m.in. ustawy o podatku akcyzowym, zawierają unormowania, które dyskryminują towary. Przepisy traktatowe są przepisami prawa pierwotnego i one mają zastosowanie wprost w sytuacji stwierdzenia ich sprzeczności z przepisami prawa krajowego" - powiedziała po ogłoszeniu orzeczenia sędzia Irena Szarewicz-Iwaniuk.

"Wyrok jest nieprawomocny i obowiązuje tylko w tej jednej konkretnej sprawie" - dodała sędzia.

Reklama

W naszym kraju nie funkcjonuje instytucja precedensu, a więc taki wyrok nie oznacza automatycznie identycznych wyroków w innych, podobnych sprawach. Jest to jednak wyraźny sygnał, że jest o co walczyć. Sygnał, który może spowodować masowy wzrost spraw sądowych o zwrot akcyzy.

Porozmawiaj na Forum.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: sady | wyrok | Lublin

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy