Reklama

Polscy kierowcy zapłacą za jazdę po brytyjskich drogach

Zagraniczni kierowcy ciężarówek będą musieli w przyszłości, najprawdopodobniej za dwa lata, płacić za korzystanie z dróg w Wielkiej Brytanii.

Ma to nie tylko wzbogacić skarb państwa, ale też pomóc brytyjskim przewoźnikom. Dla nich drogi w wielu innych państwach Europy są płatne.

Reklama

Jeden z tysięcy kierowców pracujących na rachunek własnej małej firmy powiedział BBC: "Wszystkie te zagraniczne ciężarówki, przyjeżdżające do Wielkiej Brytanii, nie płacą ani pensa za używanie dróg. A rachunek spada na brytyjskich kierowców i przewoźników."

Opłaty, które wejdą w życie na Wyspach przypuszczalnie dopiero za dwa lata, mają wynosić 10 funtów dziennie albo tysiąc za całoroczny abonament. Takie same opłaty będą obowiązywać kierowców brytyjskich - bo taka sprawiedliwość jest wbudowana w unijne przepisy. Ale rząd będzie im to odliczał od podatku drogowego, który teoretycznie pokrywa koszt utrzymania dróg.

Nie wszyscy kierowcy są tym do końca usatysfakcjonowani. Jeden z nich pisze na stronie internetowej BBC, że brytyjski podatek drogowy dla ciężarówek to prawie 2 tysiące funtów, a więc zagraniczne TIR-y będą nadal jeździć po brytyjskich drogach za pół ceny.

IAR/PAP

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: polscy kierowcy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje