Reklama

Podwyżkom mówimy NIE!

Koalicja Na Rzecz Autogazu - Związek Pracodawców, społeczna organizacja zrzeszająca podmioty z branży gazu płynnego i ziemnego (LPG i CNG) wystąpi do Ministra Finansów o utrzymanie dotychczasowej stawki akcyzy na polski autogaz!

Czy nowa ekipa rządząca zlekceważy oczekiwania 2 mln 510 tys. użytkowników aut zasilanych LPG? W najnowszym projekcie nowej ustawy o podatku akcyzowym z 10 bm. zaplanowano zmianę stawki akcyzy od autogazu (LPG) na 1100,- zł od 1000 kg. Wówczas podwyżka akcyzy od jednego litra wyniosłaby aż 23 gr netto.

Dziś akcyza wynosi 695 zł od 1000 kg., 39 groszy netto od 1 litra. (Aby dziś uzyskać samo tylko opodatkowanie litra tankowanego LPG brutto należy dodać do akcyzy 6 groszy opłaty paliwowej i uwzględnić 22% Vat od wówczas już 45 groszy - co daje łącznie 55 groszy). Gdyby udało się uchwalić projektowaną zmianę od 2009 r. sama akcyza od 1 litra autogazu wynosiłaby aż 62 grosze (plus 6 gr opłaty paliwowej i 22% Vat dawałoby łącznie budżetowi aż 83 grosze samych podatków). Obecnie średnia cena 1 litra tankowanego LPG wynosi ok. 2,18 zł. Gdyby Ministerstwu Finansów udało się planowaną podwyżkę wprowadzić ta cena musiałaby wzrosnąć tylko z tytułu opodatkowania o aż 28 gr na litrze do 2, 46 zł.

Reklama

Niestety zbytnia pazerność fiskusa może doprowadzić jedynie do stopniowej likwidacji rynku autogazu w Polsce ponieważ już od dwóch lat jego rozwój stracił poprzednią dynamikę. Ustabilizowała się zarówno sprzedaż samego paliwa jak i usług montażu urządzeń zasilania LPG.

Ponieważ nie widzimy racjonalnego uzasadnienia dla projektowanej podwyżki będziemy liczyć na zdrowy rozsądek Kierownictwa Ministerstwa Finansów, a gdyby to nie było możliwe zwrócimy się do Parlamentu. Przypominamy bowiem, że obecnie każda podwyżka akcyzy od autogazu wymaga zmiany ustawy i w 2006 r. był już jeden precedens rządowego projektu podobnej podwyżki jednak okazał się na tyle kontrowersyjnym, że prace nad nim zostały wstrzymane jeszcze na etapie pierwszego czytania na posiedzeniu Sejmu.

Minimalny poziom stawki akcyzy od autogazu wymagany przez Unię Europejską wynosi 125 EUR od 1000 kg zgodnie z DYREKTYWĄ RADY 2003/96/WE w sprawie restrukturyzacji wspólnotowych przepisów ramowych dotyczących opodatkowania produktów energetycznych i energii elektrycznej.

Koalicja na rzecz Autogazu

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: autogaz | koalicja | stawki | LPG

Reklama

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy