Reklama

Odliczanie VAT od aut wkrótce znów do zmiany?

Ministerstwo Gospodarki będzie dążyć do łatwiejszego odliczenia pełnego podatku VAT od służbowych samochodów.

Wicepremier Janusz Piechociński uważa, że podatkowe przepisy, które weszły w życie 1 kwietnia, są przejściowe.

Reklama

Szef resortu gospodarki tłumaczy, że obecne przepisy wynikają z konieczności ograniczenia deficytu budżetowego. Janusz Piechociński dodaje, że dla firm lepsze będzie ustanowienie prostego ryczałtu na niskim poziomie. Docelowym rozwiązaniem jest możliwość całkowitego odliczenia podatku VAT od samochodów osobowych z homologacją ciężarową.

Minister gospodarki dodaje, że taka forma wsparcia dla firm jest uczciwa i pomaga zredukować szarą strefę. Zdaniem Janusza Piechocińskiego polskim firmom wciąż nie udało się "dojść do formy" po kryzysie ekonomicznym, więc pomoc podatkowa ze strony państwa jest im potrzebna.

Przepisy, które weszły w życie 1 kwietnia zakładają możliwość odliczenia pełnej stawki podatku VAT od zakupu lub dzierżawy pojazdu. Dzieje się tak pod warunkiem, że auto wykorzystywane jest tylko służbowo. W użytku mieszanym przedsiębiorcy mogą odliczyć połowę podatku.

Z danych Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców wynika, że w tym roku zarejestrowano w Polsce ponad 17 tysięcy samochodów osobowych z homologacją ciężarową.

Polub MOTO INTERIA na Facebooku. Tam znajdziesz więcej zdjęć, ciekawostki i... konkursy. Do wygrania wkrótce samochód na weekend!. Wystarczy kliknąć TUTAJ.

IAR/PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje