Reklama

Od dzisiaj nie 500 a 75 zł

Formalnie od soboty, 15 kwietnia a de facto od dzisiaj obniżona została z 500 zł do 75 zł opłata za wydanie karty pojazdu rejestrowanego w Polsce po raz pierwszy.

Obniżka jest skutkiem wyroku Trybunału Konstytucyjnego (TK) z 17 stycznia tego roku. Trybunał orzekł, że przepis określający na 500 zł wysokość opłaty za wydanie karty pojazdu rejestrowanego w Polsce po raz pierwszy jest niezgodny z Konstytucją i prawem o ruchu drogowym.

Wniosek o zbadanie przepisu rozporządzenia ministra infrastruktury złożył do TK Rzecznik Praw Obywatelskich.

Jak zauważył wówczas przewodniczący składu sędziowskiego Trybunału podając motywy tego rozstrzygnięcia, opłata ta nie jest związana z kosztami produkcji i dystrybucji karty.

Reklama

Ministerstwo Infrastruktury zwiększyło opłatę, uzasadniając swe działanie chęcią zapewnienia środków na usuwanie i zagospodarowanie porzuconych pojazdów oraz wykonywanie innych zadań nałożonych na powiaty. Trybunał uznał, że jest to nałożenie nowej daniny publicznej w drodze rozporządzenia, z przekroczeniem granic określonych w ustawie.

Trybunał wskazał, że w ustawie Prawo o ruchu drogowym mówi się, iż w rozporządzeniu należy uwzględnić m.in. wysokość kosztów związanych z drukiem i dystrybucją kart pojazdów. Rzeczywiste koszty druku i dystrybucji karty pojazdu są znacznie niższe od stosowanej opłaty.

INTERIA.PL/PAP

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Prawo o ruchu drogowym | opłata | Trybunał Konstytucyjny | trybunał | karty | Nie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje