Reklama

Od dziś wyższe cło na rosyjski gaz. Co się stanie z LPG?

Dzisiaj wchodzą w życie nowe stawki cła na eksport gazu płynnego z Rosji. Za tonę eksporterzy będą musieli zapłacić 172,5 dolara.

Według Krzysztofa Romaniuka z Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego, ceny na stacjach benzynowych nie wzrosną. - Gaz LPG z Rosji jest tańszy i eksporterzy będą chcieli utrzymać obecne ceny - przewiduje Krzysztof Romaniuk.

Reklama

Ekspert wyjaśnia, że ceny gazu płynnego na granicy wschodniej są niższe o około 100 dolarów na tonie niż z innych kierunków dostaw. Jego zdaniem, eksporterzy, którzy będą chcieli sprzedać paliwo do Polski, będą musieli tę różnicę utrzymać. W praktyce zatem całość podwyżki cła w Rosji zostanie przerzucona na rosyjskich dostawców, a nie na polskich kierowców.

Krzysztof Romaniuk wyjaśnia, że udział cła w cenie litra gazu LPG jest niewielki. - Cena bardziej zależy od sytuacji na rynku naftowym na świece oraz od kursu dolara. Ewentualny wzrost cen związany będzie z nadejściem zimy i rozpoczęciem sezonu grzewczego - uważa Krzysztof Romaniuk. Dlatego też kierowcy mogą spodziewać się sezonowego wzrostu cen gazu LPG na stacjach.

Jeśli eksporterzy zdecydują się na uwzględnienie nowych stawek cła w Rosji, to - według Krzysztofa Romaniuka - kierowcy zapłacą maksymalnie o 20 groszy więcej za litr gazu LPG niż obecnie.

IAR/PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje