Reklama

Od 1 maja auta bez VAT-u!

Nie do wiary! Po wejściu do Unii nie będzie trzeba płacić VAT-u za importowane używane samochody! Być może nie będzie nawet... akcyzy!

O jednym wiedzieliśmy od dawna. Że z chwilą przystąpienia Polski do Unii Europejskiej przestanie obowiązywać wymóg przedstawiania świadectwa normy Euro 2 przy pierwszej rejestracji przywiezionego zza granicy używanego auta. Wiek sprowadzanego samochodu przestanie mieć znaczenie.

O jednym nie wiedzieliśmy - pisze SuperExpress. Jest tak, że w obrocie towarów między krajami członkowskimi UE nie istnieje pojęcie importu i eksportu. A skoro nie ma "importu" - nie ma VAT-u!

SE sprawdził w dokumentach Ministerstwa Finansów, dotyczących zmian w systemie VAT po przystąpieniu Polski do UE. Wynika z nich jasno: VAT-u nie będzie. Zapytali rzecznika prasowego ministra finansów. Potwierdził.

Reklama

W kieszeni zostaje ładnych kilka złotych. Na liście opłat, które będzie musiał uiścić Polak kupujący samochód za granicą, pozostanie tylko podatek akcyzowy. Jak wiemy, podatek akcyzowy na auta rośnie wraz z ich wiekiem i osiąga maksymalną wartość 65 procent określonej podstawy, zwanej wartością celną. Niewykluczone jednak, że i w tej kwestii pojawią się zasadnicze zmiany. Z nieoficjalnych źródeł zbliżonych do Ministerstwa Finansów SE dowiedział się, że są pomysły, aby z akcyzy zrezygnować pod warunkiem, że auto byłoby przywożone dla siebie, a nie na handel.

Być może będzie tak: jedziemy do jednego z krajów Unii, kupujemy auto - i koniec płacenia!.

Super Express
Dowiedz się więcej na temat: Auta | Nie do wiary | VAT

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje