Reklama

Obowiązkowe OC dla rowerzystów? Co o tym myślisz?

Wszyscy właściciele samochodów zobowiązani są do wykupienia ubezpieczenia OC. Dzięki temu, w razie wypadku, każdy poszkodowany - przynajmniej teoretycznie - liczyć może na odszkodowanie.

Problem w tym, że po ulicach poruszają się nie tylko samochody. Z każdym rokiem na polskich drogach wzrasta liczba rowerzystów. Ponieważ ci nie muszą przechodzić żadnych szkoleń z przepisów ruchu drogowego, często powodują wypadki. W takim przypadku uzyskanie odszkodowania jest niezwykle trudne.

W zeszłym roku rowerzyści spowodowali w Polsce 1 714 wypadków, w których śmierć poniosły 152 osoby a 1 631 kolejnych odniosło obrażenia. To niewiele, jeśli wziąć pod uwagę, że liczba rowerów w naszym kraju szacowana jest na około 20 mln. Z drugiej jednak strony nie można zapominać, że rowerzyści poruszają się po ulicach wyłącznie sezonowo. W policyjnych statystykach stanowią też sporą część nietrzeźwych uczestników ruchu.

Reklama

Jak przypomina "Rzeczpospolita" obecnie rowerzyści odpowiadają za wyrządzone szkody na zasadach ogólnych prawa cywilnego. Oznacza to, że w razie wyrządzonej przez rowerzystę szkody, odszkodowania dochodzić możemy z powództwa cywilnego. Niestety, procesy mogą ciągnąć się w nieskończoność.

Rozwiązaniem byłoby wprowadzenie obowiązkowego ubezpieczenia OC roweru. Niestety - rodzi to poważne problemy natury technicznej. Cytowany przez "Rzeczpospolitą" rzecznik Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego - Aleksandra Biały - zwraca uwagę na fakt, że konieczna byłaby wówczas rejestracja rowerów.

Zgodnie z obowiązującym prawem obowiązek opłacenia OC powstaje bowiem w dniu rejestracji. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny - tak samo, jak ma to miejsce w przypadku pojazdów mechanicznych - zobligowany byłby do pokrycia szkód spowodowanych przez nie ubezpieczonych i niezidentyfikowanych rowerzystów.

Warto przypomnieć, że w myśl obowiązującego prawa, w procesie cywilnym sprawca wypadku odpowiada całym swoim majątkiem. Na ubezpieczeniu OC powinno więc zależeć samym rowerzystom zwłaszcza, że szkody często liczone są w dziesiątkach tysięcy złotych. Już dziś wiele firm ubezpieczeniowych oferuje możliwość ubezpieczenia roweru. Z uwagi na stosunkowo wysokie koszty, rowerzyści rzadko kiedy decydują się jednak na taki krok.

Jak sądzisz? Czy ubezpieczenie OC rowerzystów powinno być obowiązkowe?

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy