Mamy dane o samochodach luksusowych. Ilu Ojców Rydzyków mieszka w Polsce?

Marzec był pierwszym miesiącem w historii, gdy jeden na cztery rejestrowane w Polsce nowe samochody należał do segmentu premium. Ile samochodów luksusowych marek porusza się po polskich drogach i jakie perełki znaleźć można wśród zarejestrowanych w Polsce aut?

  • Marcowe wyniki sprzedaży sugerują, że Polacy szturmują właśnie salony marek premium
  • Ile luksusowych samochodów zarejestrowanych jest w Polsce?
  • Dotarliśmy do danych dotyczących Aston Martina, Bentleya, Ferrari, Maserati, Porsche czy Rolls-Royce'a

Podsumowanie wszystkich jeżdżących po Polsce aut luksusowych marek nie jest proste. Chcąc uniknąć wysokich kosztów (np. akcyzy) ich właściciele często uciekali się do różnych sztuczek. Wszyscy pamiętamy chociażby Ferrari występujące jako bankowozy czy rejestrowanie luksusowych pojazdów w Czechach lub na Słowacji. Do tego dochodzą jeszcze liczne pomyłki w identyfikacji modeli. W państwowej bazie danych roi się od błędów - przykładowo w CEPiKu mamy aż 11 różnych modeli Rolls Royce’a Silver Shadow oraz takie kwiatki, jak chociażby "Maserati LEWANTE" czy "Maybach Maybach". Z drugiej strony urzędnikom trudno się dziwić - nie co dzień obcuje się przecież z autami z najwyższej półki cenowej.

Reklama

Mimo wszystko, pokusiliśmy się o pewne zestawienie bazując na informacjach, jakie udało się nam uzyskać w Ministerstwie Cyfryzacji. Poniższe dane to stan aktualny na dzień 15 lutego bieżącego roku, można więc przyjąć, że jest on zbliżony do faktycznego. Dane dotyczące suchej liczby rejestracji można przyjąć za pewnik. Listę modeli - zwłaszcza w zakresie ich popularności (liczby zarejestrowanych odmian konkretnego modelu) - radzimy jednak traktować w kategoriach "sugestii". 

A jak Aston Martin

Z danych do jakich dotarliśmy wynika np., że po polskich drogach poruszają się obecnie co najmniej 332 egzemplarze Aston Martina. Zdecydowanie najpopularniejszym modelem jest  DB9 (ponad 80 zarejestrowanych w Polsce), ale dużą popularnością cieszą się też np. V8 Vantage (ponad 40 sztuk) czy DB 11 (28 sztuk). Na liście znajdziemy też np. pojedyncze egzemplarze takich ikon, jak chociażby Vanquish Zagato Volante czy V12 Vantage Roadster. Co ciekawe, w Polsce zarejestrowany jest też jeden egzemplarz Astona Martina Cygnet, czyli brytyjskiej wariacji na temat Toyoty iQ. 

B jak Bentley

Mówiąc o brytyjskiej motoryzacji nie sposób pominąć Bentleya. Obecnie w Polsce zarejestrowanych jest 932 samochodów tej marki. Najpopularniejszy jest obecnie Bentley Continental GT (215 egzemplarzy), przed Continentalem (157 egzemplarzy), Continentalem GT V8 (71 egzemplarzy) i Continentalem GT Speed (52 egzemplarze). W Polsce mamy też już co najmniej 80 egzemplarzy Bentleya Bentayga (w różnych konfiguracjach), 17 egzemplarzy Bentleya Arnage, 15 egzemplarzy Bentleya Turbo R oraz 13 sztuk Bentleya Mulsanne.

R jak Rolls-Royce

W Polsce zarejestrowanych jest co najmniej 521 egzemplarzy dystyngowanej brytyjskiej marki. Najpopularniejsze są - stosunkowo przystępne cenowo - modele Silver Shadow. Ich różne generacje same w sobie stanowią prawie połowę rejestracji Rolls-Royce'a.  Obecnie po naszych drogach jeździ też ponad:

  • 77 Wraithów,
  • 30 Ghostów,
  • 21 Cullinanów,
  • 20 Phantomów.

M jak Maybach

Mówiąc o autach marki Rolls-Royce nie sposób pominąć ich konkurencji spod znaku trójramiennej gwiazdy, a ściślej, dwóch wpisanych w siebie literek M. Z naszych informacji wynika, że w Polsce zarejestrowane są obecnie 24 egzemplarze Maybacha. Nie wiemy, czy którykolwiek z nich należy do Ojca Tadeusza Rydzyka. Wiemy natomiast, że co najmniej 10 z nich to model 57. Są też co najmniej trzy egzemplarze modelu 62S. Słowa "co najmniej" używamy nieprzypadkowo. Bałagan w CEPiKu nie pozwala bowiem na dokładne zweryfikowanie modelu bez zagłębiania się w dane techniczne, do których nie mamy dostępu. Przykład? Aż 8 egzemplarzy Maybacha figuruje w państwowej bazie jako "Maybach Maybach".

Biorąc na tapet brytyjską motoryzację warto jeszcze dodać, że w Polsce zarejestrowanych jest obecnie siedem egzemplarzy aut marki Caterham.

F jak Ferrari

Aktualnie w CEPiKu mamy zarejestrowanych 693 egzemplarze aut z czarnym koniem na masce. Na imponującą liczbę składają się m.in.:

  • 69 egzemplarzy Ferrari California,
  • 54 egzemplarzy Ferrari 458,
  • 41 egzemplarzy Ferrari 812 Superfast,
  • 33 egzemplarze Ferrari 488,
  • 30 egzemplarzy Ferrari Portofino,
  • 24 egzemplarze Ferrari Testarossa,
  • 22 egzemplarze Ferrari F12,
  • 21 egzemplarze Ferrari F8 Tributo,
  • 20 egzemplarzy  Ferrari 430.

M jak Maserati

Imponująco prezentuje się też polski park aut spod znaku trójzęba. Wśród aktywnych rekordów CEPiKu mamy aż 2129 Maserati. Największą popularnością cieszą się Quattroporte, które - w różnych odmianach - odpowiadają za blisko 1/4 ogółu rejestracji tej marki. Po naszych drogach porusza się też sporo: 

  • Maserati Levante (ponad 450 zarejestrowanych w różnych wersjach, w tym jeden o nazwie "LEWANTE"),
  • Maserati Ghibli (378 zarejestrowanych),
  • Maserati Granturismo (około 200 w różnych wersjach)

P jak Porsche

To niekwestionowany lider wśród aut marek premium w Polsce. Takie modele jak Boxter czy Cayenne kupić dziś można za mniej niż 30 tys. zł, co znajduje odzwierciedlenie w liczbach. W połowie lutego po polskich drogach poruszało się w sumie aż 26 113 aut marki ze Stuttgartu. Samych Cayenne w najróżniejszych wersjach mamy w Polsce około 9 tysięcy. Oprócz dużą popularnością cieszą się też:

  • Macan około 5 tys. rejestracji),
  • Porsche Panamera (około 3,6 tys. rejestracji),
  • Porsche 911 (ponad 3 tys. rejestracji).


Pomagajmy Ukrainie - ty też możesz pomóc

***

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy