Majowa sprzedaż aut
Przedstawiamy kolejny raport firmy SAMAR, dotyczący sprzedaży samochodów osobowych na polskim rynku. W maju klientów znalazło 31 024 aut, o 0,87% mniej niż w miesiącu poprzednim oraz o ponad 15% więcej niż w maju ubiegłego roku.
Sprzedaż skumulowana od początku roku do końca maja wyniosła 143 887 aut i była wyższa w porównaniu do analogicznego okresu roku 2002 o 14,6%. Uzyskany poziom wzrostu, w zetknięciu z sytuacją gospodarczą kraju jest bardzo dobrym rezultatem, jednak wydaje się być mało prawdopodobne, aby rezultat ten utrzymał się do końca bieżącego roku.
Jaki rzeczywiście będzie wynik ostateczny wciąż trudno jeszcze powiedzieć, wiele bowiem zależy od rozwoju sytuacji, od tego w jakim stanie będzie polska gospodarka, czy istniejące problemy będą się pogłębiały, czy też nastąpi poprawa, w jakiej wersji wejdzie w życie program naprawy finansów i kiedy wprowadzane zmiany zaczną obowiązywać, jakie regulacje będą obowiązywały w przyszłym roku (w tym także te dotyczące bezpośrednio rynku motoryzacyjnego). Pytania można mnożyć, jednak uzyskanie na nie jednoznacznej odpowiedzi nie jest dziś w pełni możliwe. Niemniej jednak wydaje się wysoce prawdopodobne, że zakładany na początku roku wzrost sprzedaży na poziomie 7% może nie tylko zostać osiągnięty, ale wręcz przekroczony.
W pierwszej dziesiątce listy rankingowej nie zanotowano żadnych zmian. Na pierwszym miejscu znajduje się Fiat, którego sprzedaż zamknęła się liczbą 25 851 aut, o 16,17% wyższą w porównaniu do wyniku notowanego na koniec maja ubiegłego roku.
Druga pozycja należy do Skody. Również i w tym przypadku liczba 16 811 sprzedanych samochodów była wyższa w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego o ponad 26%.
Na miejscu trzecim uplasowało się Renault. Sprzedaż samochodów tego producenta w ciągu pięciu miesięcy bieżącego roku wyniosła 14 989 sztuk, co było wynikiem lepszym w stosunku do roku 2002 o ponad 15%.
Pozycja czwarta przypadła w udziale Toyocie. Ten japoński producent bardzo dynamicznie rozwija się na polskim rynku. Jego sprzedaż, która wyniosła 14 830 sztuk, była wyższa w porównaniu do okresu styczeń - maj ubiegłego roku o ponad 43% (43,66%). Uzyskany poziom wzrostu był trzecim z kolei pod względem wielkości. Natomiast wzrost w liczbach bezwzględnych (4 507 sztuk) daje Toyocie pierwsze miejsce na polskim rynku. Miesięczny poziom sprzedaży uzyskiwany przez Toyotę, już wkrótce może przyczynić się do zmian na liście rankingowej, gdyż aktualna różnica w sprzedaży pomiędzy znajdującą się na pozycji trzeciej firmą Renault a Toyotą jest niewielka.
Na pozycji piątej znajduje się Opel. Sprzedaż samochodów tej marki w okresie pięciu miesięcy bieżącego roku wyniosła 13 121 sztuk, o 11,3% więcej niż rok wcześniej.
Na pozycji szóstej uplasował się Peugeot. Jest to ostatni producent klasyfikowany w pierwsze dziesiątce, którego pięciomiesięczna sprzedaż przekroczyła liczbę 10 tys. sztuk. Wynik 10 646 sprzedanych samochodów był wyższy o 13,6% w stosunku do rezultatów notowanych w roku 2002.
Siódme miejsce przypadło w udziale firmie Ford. Po pięciu miesiącach sprzedaży Ford został liderem w czołówce firm notowanych w pierwszej dziesiątce, pod względem wielkości wzrostu. Jego sprzedaż, która wyniosła 8 743 sztuki była wyższa w porównaniu ze sprzedażą w analogicznym okresie roku ubiegłego o 58,5%. Wynik ten pozwolił na wzrost udziału w rynku o 1,7%, do poziomu 6,08%.
Pozycja ósma listy rankingowej została utrzymana przez firmę Volkswagen. Volkswagen jest pierwszą i ostatnią firmą pierwszej dziesiątki, której sprzedaż w porównaniu z rokiem ubiegłym zmniejszyła się. 7 505 samochodów sprzedanych, to o ponad 16% mniej niż uzyskano rok wcześniej.
Miejsce dziewiąte listy należy do Citroena. Ten trzeci z kolei francuski producent sprzedał 6 883 auta, o ponad 45% więcej niż w porównywalnym okresie roku 2002. Wynik ten plasuje Citroena na drugim miejscu pod względem wzrostu wyrażonego w procentach.
Pierwszą dziesiątkę listy zamyka Seat, firma, która miesiąc wcześniej wyparła z tej pozycji Daewoo. Sprzedaż Seata zamknęła się liczbą 4 640 aut, o 18,7% większą niż rok wcześniej.
źródło: SAMAR