Kiedy warto inwestować w opony zimowe z wyższej półki?

Odpowiedź na pytanie, jakie opony zimowe będą optymalnym wyborem właśnie dla Ciebie – nie jest taka oczywista. Opony z półki premium niekoniecznie mają odczuwalny wpływ na jakość prowadzenia Twojego auta. Wielu z klientów sklepów z oponami jako główne kryterium wyboru przyjmuje oznaczenia, które można znaleźć na standardowych etykietach. Czy to słuszne postępowanie? Takie podejście ma swoją logikę, jednak przy dokładniejszym rozważeniu może okazać się odrobinę zbyt proste.

Siły na zamiary

Opony zimowe premium pełnię swoich możliwości, czyli wyraźny wpływ na jakość i komfort jazdy, prezentują przy bardziej intensywnej, szybszej oraz odbywającej się na dalszych trasach jeździe samochodem... również z półki premium. Sporadyczna jazda po mieście nie tworzy warunków, w których opony zimowe najlepszej jakości mogą zrealizować cały potencjał technologiczny, jaki w nich tkwi. Do takiej spokojnej, okazjonalnej jazdy po odśnieżonych drogach wystarczą w zupełności popularne marki budżetowe - podpowiada ekspert ze sklepu SklepOpon.com.

Reklama

Jeżeli nie etykiety... To co?

Jeżeli wskaźniki na etykietach są zbyt ogólne - czym w takim razie wypada się kierować? Można skonsultować się z zaufanym, doświadczonym kierowcą (najlepiej z naszego bliskiego otoczenia). Jednak ktoś taki może mieć całkiem inne doświadczenia, gdy weźmiemy pod uwagę rodzaje oraz marki posiadanych wcześniej samochodów.

Próbując uporać się z problemem wyboru opon zimowych, musimy odpowiedzieć sobie na kilka pytań: czy jeździmy zimą głównie po mieście? Czy jeździmy intensywnie, dynamicznie oraz na dalszych trasach? Jakich rozmiarów jest nasz samochód i jak duży silnik posiada?

Opony zimowe w testach niezależnych organizacji

Kluczem do sukcesu w doborze odpowiednich opon zimowych, będzie m.in. dokładne przestudiowanie niezależnych testów, które prowadzą liczne kluby i stowarzyszenia motoryzacyjne na całym świecie.

Warto wiedzieć, że istnieją witryny, które stawiają sobie za cel zgromadzenie możliwie dużej liczby wyników takich testów - do tego opracowuje je w czytelne zestawienia pogrupowanie w tabelach. Jedną z nich jest strona, którą prowadzi firma JYMEO. Witryna prezentuje testy nie tylko opon zimowych - znajdziemy tam prezentację także wielu modeli całorocznych oraz letnich.

Co to znaczy najlepsze opony zimowe?

Stwierdzenie, że jakieś opony zimowe są najlepsze - jest w istocie bardzo relatywne. Trzeba jeszcze zapytać dla kogo, dla jakiego modelu samochodu oraz jakiej nawierzchni, i jakiego stylu jazdy. Jeżeli dane, prezentowane przez portale, gromadzące wyniki niezależnych testów, są dla nas zbyt drobiazgowe, możemy pokusić się o zajrzenie na witrynę niemieckiego automobilklubu ADAC. Jest to prawdopodobnie najbardziej uznana tego typu organizacja w Europie. Śledząc wyniki testów, jakie udostępnia na swojej stronie www ADAC możemy po chwili lektury dowiedzieć się, jakie parametry charakteryzują w rzeczywistości interesujące nas konkretnie opony.

Czy na pewno potrzebujesz drogich opon zimowych?

Opony klasy premium nie są lepsze tylko z nazwy. Producenci ogumienia z wyższej półki stosują w nich najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne, których na darmo by szukać w wersjach budżetowych. Te specjalne technologie - na przykład innowacyjne zabezpieczenia przed aquaplaningiem - powinny być jednak dopasowane do naszych rzeczywistych potrzeb. Nie warto inwestować na wyrost. Dotyczy to także kwestii doboru odpowiedniego ogumienia zimowego.

materiały promocyjne

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama