Reklama

Ile Ferrari sprzedaje się w Polsce? Sprzedaż aut premium bije rekordy

44 Ferrari, 39 Lamborghini, 57 Bentleyów i 65 Maserati. Takie auta z najwyższej półki wyjechały od początku roku na polskie drogi. Mimo inflacji i problemów z dostawami rynek aut premium zanotował wzrost o - uwaga - 21,4 proc!

Wygląda na to, że kryzys omija, póki co, grupę pojazdów zarezerwowaną dla najbardziej wymagających klientów. Jak informuje Samar, od początku roku do końca listopada w Polsce zarejestrowano już 80 843 samochody, które zaliczyć można do segmentu premium. Eksperci Samaru zauważają, że skumulowany wynik jest lepszy nie tylko od ubiegłorocznego, na który wpływ miała oczywiście pandemia koronawirusa, ale też - o przeszło 10,5 tys. aut - wyższy niż w analogicznym okresie przedpandemicznego roku 2019.

Co piąte nowe auto to segment premium

Warto dodać, że od początku stycznia w Polsce zarejestrowano 410,5 tys. fabrycznie nowych aut. Oznacza to, że sam segment premium odpowiada już w naszym kraju za ponad 1/5 ogółu rejestracji!

Reklama

Sytuacja jest o tyle zaskakująca, że - na pierwszy rzut oka - mogłoby się wydawać, iż problemy z półprzewdonikami w pierwszej kolejności dotkną właśnie samochody będące technologiczną wizytówką poszczególnych producentów. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że auta premium od lat generują najwyższe marże, więc można śmiało założyć, że w ostatnim czasie stały na szczycie listy priorytetów produkcyjnych...

Z drugiej strony wiele wskazuje na to, że również i je dotknęły właśnie poważne problemy. Wynik rejestracji samego tylko listopada jest bowiem o 5,9 proc. niższy od ubiegłorocznego. Jakie marki i modele cieszą się wśród polskich nabywców szczególną sympatią?

Najpopularniejsze marki i modele premium w Polsce

W zestawieniu producentów zdecydowanym liderem jest BMW. Pierwsza piątka marek premium w Polsce prezentuje się następująco:

  • BMW - 22 301 rejestracji,
  • Mercedes-Benz - 17 654 rejestracji,
  • Audi - 17 188 rejestracji,
  • Volvo - 10 445 rejestracji ,
  • Lexus 5 944

Wynikiem powyżej 1,5 tys. rejestracji pochwalić się też mogą Porsche (1 659 sztuk) i Land Rover (1 585 sztuk). Biorąc pod uwagę śladową liczbę punktów sprzedaży imponuje też wynik Tesli. W tym roku w Polsce zarejestrowano już 689 egzemplarzy amerykańskich samochodów z wtyczką. Z drugiej strony w zestawieniu 15 najchętniej kupowanych aut marek premium publikowanym przez Samar nie znalazł się ani jeden samochód z napędem elektrycznym!

Ranking najchętniej wybieranych w tym roku modeli otwiera Volvo XC60. W pierwszej piątce najchętniej kupowanych aut premium w Polsce znajdziemy:

  • Volvo XC60 - 4 001 rejestracji,
  • BMW serii 3 - 3 955 rejestracji,
  • Audi Q5 - 3 647 rejestracji
  • BMW X3 - 3 057 rejestracji
  • Volvo XC40 - 2 890 rejestracji

***

Zobacz na filmie, co nowego w świecie motoryzacji?

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje