Reklama

Czarne chmury nad LPG!

W ciągu ostatniego miesiąca mocno zdrożał gaz LPG. Cena tego paliwa średnio wzrosła o 10 groszy.

Cieszyć się mogą natomiast kierowcy samochodów zasilanych benzyną i olejem napędowym. Średnia cena benzyny spadła bowiem o 11 groszy, a diesla - o 13 groszy. Wynika tak z analiz Polskiej Izby Paliw Płynnych.

Tym samym nie spełniły się kasandryczne przewidywania, że ceny benzyn i oleju napędowego na skutek zwiększonego popytu przekroczą w wakacje 5 złotych. Ceny nie wzrosły, a wprost przeciwnie, w odczuwalny sposób spadły.

Niespodziewanie natomiast znacząco podrożał gaz LPG, który do tej pory opierał się fali podwyżek, od wielu miesięcy utrzymując ceny na niemal stałym poziomie. Dla analityków to zaskoczenie, a dla kierowców zła wiadomość. Zła tym bardziej, że dalszego sezonowego wzrostu cen możemy spodziewać się jesienią i zimą, gdy na skutek uruchomienia ogrzewania wzrośnie zapotrzebowanie na gaz propan-butan.

Co więcej, nad kierowcami wciąż wisi widmo podwyżki akcyzy na LPG. Obecnie podatek ten jest dużo niższy niż w wypadku benzyny i oleju napędowego. Projekt zakłada, że od 1 stycznia akcyza na LPG wzrośnie z 695 do 1100 zł za tonę, co oznacza wzrost ceny litra autogazu o 28 gr. Na dzisiaj oznaczałoby to cenę 2.54 zł. Nawet wówczas opodatkowanie LPG byłoby 2,5 raza niższe niż pozostałych paliw.

Reklama

         cena średnia   zmiana
     06 sierpnia   9 lipca 
ON     4,61      4,74  - 13 gr
PB 95    4,61      4,72  - 11 gr
LPG     2,26      2,16  + 10 gr
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: gaz | Czarne | chmury | Czarne chmury | gaz LPG | LPG | NAD

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy