Reklama

Ceny paliw ostro w górę!

W najbliższych dniach ceny paliw na stacjach wzrosną - prognozują analitycy biura Reflex oraz portalu e- petrol.pl.

Reflex podał, że wzrosty cen będą gwałtowne. W opinii e- petrol, właściciele stacji wprowadzą podwyżki stopniowo.

"Cena ropy naftowej na światowych rynkach od kilku tygodni jest stabilna. Podwyżki cen paliw w hurcie i na stacjach, jakie widzimy w Polsce, to tym razem efekt nie notowań surowca i paliw, tylko walut - słabnie w oczach polska złotówka, co przekłada się na niekorzystny przelicznik cen. Dopóki złoty nie zacznie odrabiać strat, na polskim rynku dalej dominować będą zwyżki - chyba że radykalnie potanieją na świecie ropa i paliwa, na co się nie zanosi" - ocenił e-petrol.

Reklama

Jak podał Reflex, słaba złotówka sprawia, że zarówno na rynku hurtowym, jak i detalicznym kolejny tydzień z rzędu zakończy się na poziomie wyższym w stosunku do ubiegłego tygodnia.

W okresie od 30 stycznia do 6 lutego PKN Orlen podniósł hurtowe ceny paliw odpowiednio: Eurosuper 95 o 110 zł za tysiąc litrów (kosztuje obecnie 2,948 tys. zł), Superplus 98 o 117 zł/tys. litrów (3,076 tys. zł), oleju napędowego o 113 zł/tys. litrów (2,826 tys. zł) i oleju opałowego o 19 zł za 1 tys. litrów (cena za tysiąc litrów to 1,883 zł).

Z prognoz e-petrol.pl wynika, że od soboty zarówno PKN Orlen, jak i Grupa Lotos po raz piąty w tym tygodniu podniosą ceny - benzyny w sprzedaży hurtowej mogą w połowie przyszłego tygodnia podrożeć nawet o kolejne 50 zł na tysiąc litrów.

"Ostatnie zmiany cen na światowych giełdach paliw - dzienne najwyżej kilkudolarowe spadki dla paliw gotowych - nie są w stanie zahamować podwyżek na rynku krajowym, a to z uwagi na silną przecenę naszej waluty, która w ostatnim miesiącu jest głównym czynnikiem odpowiedzialnym za podwyżki cen w polskim hurcie" - zaznaczył e-petrol.

W opinii ekspertów biura Reflex, zmiany cen hurtowych sugerują, że na stacjach paliwo będzie drożało w kolejnych kilku, a nawet kilkunastu dniach. "Wyższą skalę podwyżek możemy odnotować na stacjach w przypadku benzyn niż oleju napędowego" - oceniono.

Na stacjach benzynowych ostatni tydzień przyniósł początek podwyżek cen. Dane e-petrol pokazują, że w poniedziałek średnie detaliczne ceny benzyny bezołowiowej osiągnęły poziom 3,57 zł za litr, czyli o 10 gr wyższy niż w ostatnim tygodniu stycznia. Za diesel kierowcy średnio płacili 3,49 zł, czyli o 4 gr więcej niż tydzień temu.

Jak poinformował Reflex, część operatorów podniosła w ostatnich dniach ceny benzyny Eurosuper 95 nawet o 20 groszy na litrze w porównaniu do ubiegłego tygodnia, podczas gdy poziom cen na niektórych stacjach pozostaje bez zmian, czyli niższy od cen hurtowych.

"To pokazuje, że na tych ostatnich w kolejnych dniach ceny mogą gwałtownie wzrosnąć" - zaznaczono w opracowaniu.

W opinii e-petrol, podwyżki będą wprowadzane stopniowo.

"Dla kierowców kolejne zwyżki cen na rynku hurtowym oznaczają, iż powinni przygotować się na większe wydatki. Z doświadczeń e- petrol.pl wynika, że zazwyczaj właściciele stacji paliw nie zmieniają cen skokowo, a rozkładają wprowadzenie podwyżek na kilka czy nawet kilkanaście dni" - zaznaczono.

Stacje różnie reagują na podwyżki cen hurtowych. Niektóre podnoszą ceny natychmiast, na innych można dłużej kupić paliwo w niższej cenie. Dlatego proponujemy Wam akcję samopomocy!

Mamy prośbą o wpisywanie w komentarzach stacji, na których tankujecie (może przyślecie także zdjęcia?). Oczywiście nie chodzi nam o adres do pana Miecia, który uprzejmie naleje nam do baku olej opałowy. Pragniemy ustalić, gdzie spokojnie zatankować sobie sprawdzone paliwo w rozsądnej cenie.

To jak będzie, obywatele, pomożecie...?

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: paliwo | cena paliwa | ceny paliw

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama