Biopaliwa: jeszcze nie teraz!
Od lipca br. w polskiej benzynie nie będzie 4,5% biokomponentów! Aleksander Kwaśniewski zawetował dzisiaj kontrowersyjną ustawę o biopaliwach. Na decyzję czekali zarówno kierowcy, rolnicy, importerzy paliw, jak i producenci samochodów.
Ta informacja z pewnością ucieszyła producentów samochodów i importerów paliw, którzy od dawna liczyli na to, że ustawa ta nie wejdzie w życie. Prezydent podjął decyzję po uprzednich konsultacjach z ekspertami z dziedziny mechaniki samochodowej, z których większość skrytykowała obecny projekt.
Oprócz wątpliwości technicznych, pojawiały się również wątpliwości konstytucyjne. Bardzo wielu prawników-konstytucjonalistów uważało bowiem, że ustawa o biopaliwach jest niezgodna z konstytucją. Chodzi tu o obowiązek ich kupowania, bez możliwości wyboru innego paliwa, a tak właśnie ustalił Sejm pod koniec grudnia 2002 roku. Obawy konstytucjonalistów podzielał też Rzecznik Praw Obywatelskich, Andrzej Zoll, który jeszcze wczoraj przedłożył prezydentowi Kwaśniewskiemu swoją opinię o niezgodności wprowadzanej ustawy z Konstytucją RP.
Przeciwnicy ustawy zgłaszali ponadto wątpliwości dotyczące skali i tempa wprowadzania biokomponentów do paliw. Wskazywali też na brak szczegółowych ustaleń dotyczących zasad kontroli ich jakości. Budzi to - ich zdaniem - obawy, że biopaliwa mogą powodować awarię silników w samochodach.
Zwolennicy ustawy argumentowali, że przyspieszy ona wzrost gospodarczy i wyeliminuje szarą strefę rynku paliw. Dzięki ustawie - jak twierdzili - wzrosną też wpływy do budżetu państwa i zwiększy się zatrudnienie w rolnictwie oraz gorzelnictwie. Wielki zwolennik biopaliw - wicepremier i minister rolnictwa Jarosław Kalinowski uważał, że dzięki ustawie powstanie od 70 do 100 tys. miejsc pracy.
Na ustawie faktycznie skorzystaliby (i zarobili) rolnicy uprawiający rzepak, ale też niektórzy biznesmeni, np. kojarzony z SLD i PSL Aleksander Gudzowaty, który już pół roku temu zapowiadał, że zainwestuje 200 milionów dolarów w agrorafinerie.
Teraz ustawa powróci do parlamentu, który musi przygotować jej poprawioną wersję. Aleksander Kwaśniewski zakończył konferencję słowami: - Dla takiej ustawy mówię NIE, chociaż sam pomysł jest dobry i powinien wejść w życie jak najszybciej.
Więcej o całej sprawie biopaliw przeczytasz w naszych wcześniejszych materiałach:
Wrocławskie autobusy na biopaliwo
Biopaliwa: kto zyska, kto straci?
Ile biopaliwa w paliwie?
4,5% bioetanolu w paliwie
Skuteczny lobbing, czy niewiedza?
Prezydent czeka na opinię ekspertów