Autostrada A2 podrożała. Nowe stawki obowiązują od dziś

Od poniedziałku kierowcy płacą więcej za za przejazd płatnymi odcinkami autostrady A2 na trasie z Nowego Tomyśla do Konina. Zarządzająca tym fragmentem drogi Autostrada Wielkopolska poinformowała o "waloryzacji" stawek.

Ile kosztuje przejazd autostradą A2. Stawki dla samochodów osobowych

Autostrada A2 między Nowym Tomyślem i Koninem ma 150 km długości i podzielona jest na trzy odcinki, opłacane osobno. Za przejazd każdym z nim kierowcy samochodów osobowych do tej pory płacili 30 zł, jednak od dziś (11 marca) od godziny 6.00 rano płacą 32 zł. W sumie przejechanie 150 km kosztuje więc 96 zł. To koszt porównywalny z kosztem spalonego na tej trasie paliwa, a być może nawet większy.

Autostrada A2. Nowe stawki dla motocykli i samochodów ciężarowych

Ponadto motocykliści od dziś płacą 16 zł (wcześniej 15 zł), a kierowcy samochodów dostawczych z kołami bliźniaczymi i osobowych z przyczepami - 51 zł (wcześniej 47 zł). Stawka dla samochodów ciężarowych o trzech osiach wynosi 78 zł, natomiast dla popularnych "tiry" (ciągników siodłowych z naczepami) - 118 zł. Najdrożej wyceniono przejazd pojazdów ponadnormatywnych, dla których stawka wynosi 320 zł.

Reklama

Coraz droższa autostrada A2

Poprzednia podwyżka stawek na autostradzie A2 miała miejsce zaledwie pół roku temu, we wrześniu 2023 roku.  

Czym koncesjonariusz uzasadniania podwyżki? Spółka Autostrada Wielkopolska podała, że ponosi cały koszt utrzymania autostrady, który systematycznie rośnie. Spółka podkreśliła również, że nie otrzymuje dofinansowania z budżetu, więc cały koszt utrzymania drogi ponoszą poruszający się po niej kierowcy.

Ile samochodów jeździ autostradą A2?

A tych jest niemało. Średni dobowy ruch na odcinku Nowy Tomyśl - Konin to 30 tysięcy pojazdów. Rekordy popularności bije jednak autostradowa obwodnica Poznania, na której ruch przekracza 90 tys. pojazdów na dobę, a w niektóre dni potrafi sięgnąć 110 tys. pojazdów na dobę. 

Bez zmian pozostają stawki na Autostradzie Wielkopolskiej między węzłami Świecko - Nowy Tomyśl.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Autostrada A2
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy